4p

Műanyagdobozba zárt bébitápszer, gombnyomásra elérhető alkohol és számlaszkennelés: ez csak néhány példa, hogyan próbál védekezni a boltosok egy része a lopások ellen az Egyesült Királyságban. A megélhetési válság miatt ugyanis rekordszintre emelkedett a bolti lopások száma. Magyarországon is hasonló a helyzet. 

Jelentősen megugrott a bolti lopások száma az Egyesült Királyságban: az élelmiszerárak emelkedése és a továbbra is kitartó megélhetési válság miatt egyre nagyobb gondot jelentenek a tolvajok a nagyobb élelmiszerláncoknál.

Alkohol, édességek, hús

Az Association of Convenience Stores szervezet felmérése szerint 2022-ben több mint 1,1 millió lopást regisztráltak, szemben a 2021-es 970 ezerrel. A jelentés szerint egyébként a nagyobb értékű termékeket, így az alkoholt, az édességeket és a húst nagyobb valószínűséggel lopják el, mivel ezeket tovább lehet értékesíteni. A független kiskereskedők 63 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt egy évben nőtt vagy nem változott a lopások száma az üzletében és mindössze 9 százalék látja úgy, hogy csökkent ezek száma. 

Bolti lopás. Fotó: Depositphotos
Bolti lopás. Fotó: Depositphotos

Az Egyesült Királyságban a Grocery Gazette kiskereskedelmi szakportál szerint az élelmiszerinfláció a június 11-ig tartó négy hétben 16,5 százalékos volt. Bár ez az érték már a harmadik egymást követő hónapban csökkent és 2022 óta a legalacsonyabb szintre esett, az elmúlt 15 évben ez a hatodik legmagasabb havi eredmény. 

A megkérdezett kiskereskedők jelentős része, mintegy 80 százaléka mondta, hogy a megélhetési válság áll a lopások mögött, és az elmúlt évben az üzletben dolgozók nagy része tapasztalt valamilyen szóbeli bántalmazást. A Financial Times cikke szerint a boltosok egy része a kormány és a rendőrség beavatkozását várja, szerintük ugyanis a tolvajok nagy része ismert a helyi közösségekben és a rendőrségnél is.

Gombnyomásra jöhet az alkohol

A Grocery Gazette arról készített körképet, milyen intézkedéseket vezettek be a lopások ellen. A Sainsbury's és a Morrisons-boltokban például korlátok vannak az önkiszolgáló pénztáraknál, a Sainsbury's-nél pedig 2022 decembere óta a vásárlóknak be kell szkennelniük a vásárlás nyugtáját, ahhoz, hogy ki tudjanak menni az üzletből. A Morrisonsnál az fizetés után már automatikusan nyílik az ajtó, de azok, akik nem vásároltak semmit csak egy bolti dolgozó segítségével tudják elhagyni az üzletet.

A Morrisons egyébként az év elején több áruházában is bevezette a "buzz for booze" rendszert, azaz a vásárlónak egy gombot kell megnyomnia, ha alkoholt szeretne vásárolni, ugyanis azokat egy elzárva, üveg mögött tárolják. Néhány boltban, például a Co-op és M&S bizonyos egységeiben pedig a nagyobb értékű termékekből, például kávékból „bemutató darabokat”, azaz üres üvegeket tettek ki a polcokra, de bébitápszerek is kerültek átlátszó műanyagdobozba.

Azonban nem csak a drágább szeszes italok esetében nőtt a biztonsági intézkedések száma, 2022 nyarán, amikor jelentősen nőtt olyan mindennapi termékek ára is mint a sajt vagy a vaj, ezeknek a csomagolásán is megjelentek a lopásgátlók.

Magyarországon is megugrott a bolti lopások száma

Az élelmiszer-inflációhoz köthető lopások számának növekedése nemcsak a britekre jellemző. Magyarországon is ezt történt.

A hvg.hu még tavaly ősszel a rendőrségtől kapott adatok alapján azt írta, hogy legtöbbször, összesen 8396 esetben országosan 2022 első tíz hónapjában a hiper- és a szupermarketekből, valamint az egyéb, vagyonőrt foglalkoztató üzletekből loptak, ami 22,5 százalékos emelkedést jelentet éves összevetésben. 

 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!