Jövő év január 1-jével átalakul a már megszokott statisztikai regiszter, a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere, közismert rövidítéssel a TEÁOR. Az eddig megszokott TEÁOR’08-at egy uniós rendelkezés értelmében felváltja a TEÁOR’25, ami
számos vállalkozás esetében a bejelentett főtevékenység kódjának megváltozását is jelenti.
A TEÁOR’08 kódkészlethez képest, a TEÁOR’25 jelentős változásokat tartalmaz. Sok esetben a tevékenység szétválik akár 8, 16 vagy 33 felé, illetve előfordul, hogy 2 vagy 3 tevékenység egybeolvad.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) e-mailben értesítette azokat a cégeket, akikre ez bejelentési kötelezettséget ró. Neki az úgynevezett 1764-es nyomtatványt kell kitölteniük és beküldeniük a hivatalhoz elektronikus úton, a KSH-Elektra oldalon keresztül. Akinek még nincs regisztrációja, az az Ügyfélkapun keresztül pár perc alatt elvégezheti ezt a lépést. Az ehhez szükséges törzsszám vagy KSH szám kiderítéséhez sem szükséges a könyvelőt zaklatni vagy feltúrni a céges iratokat, ez ugyanis nem más, mint a vállalkozás adószámának első nyolc számjegye.
A nyomtatvány, melynek kitöltését automatizmus támogatja, felajánlja az új, már a TEÁOR’25-nek megfelelő tevékenységi kódokat, ám ha valaki esetleg elakadna, ezen az oldalon a régi kód megadásával kiderítheti, mi cége új tevékenységi kódja.
Az űrlapon ki kell tölteni a felajánlott tevékenységek 2023-as árbevételét, ha pedig olyan bevételt is elkönyvelt, melynek tevékenysége még nincs feltüntetve az űrlapon, annak TEÁOR’25 kódja beszúrható. Fontos, hogy az adatokat úgy kell megadni, hogy végül kijöjjön az árbevétel 100 százaléka.
Az adatszolgáltatás beküldés előtti utolsó mozzanata az, hogy rá kell nyomni a „Számítás” gombra. Ekkor a program automatikusan kiszámítja, az új kódok szerinti két legnagyobb volumenű tevékenységre mekkora árbevétel jut. A KSH azt kéri, e két tevékenység kezdetének pontos évszámát is adják meg.
Az adatszolgáltatás elmulasztása pedig nem játék, ugyanis a statisztikai törvény értelmében ezért bírság szabható ki. A büntetést a kormányhivatal szabja ki, annak mértéke természetes személy (például egyéni vállalkozó) esetén akár 200 ezer forint is lehet, míg jogi személy és személyiségi joga szerint jogképes szervezet esetében 100 ezer forinttól akár 2 millió forintig terjedhet.