Ahogy arról beszámoltunk, az Országgyűlés hétfőn elfogadta az egyes állami tulajdonban lévő részvénytársaságokkal kapcsolatos törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot és Magyarország Alaptörvényének tizenötödik módosítását. A parlament 140 igen szavazattal, 21 ellenvoks mellett hagyta jóvá a jogszabályt.
Az ellenzéki pártok többsége meg sem jelent, a Momentum dudálással és egy kifeszített molinóval tiltakozott a szavazás ellen, majd kivonultak a teremből, a Jobbik képviselői is a szavazás előtt távoztak.
Mit írtak át?
Kedd késő délután már a Magyar Közlönyben is megjelent az Alaptörvény és annak módosításai.
Az eredeti tervezethez képest nem sokban módosult a most elfogadott verzió, de fontos változás, hogy mégis kimaradt a „teremtés sorrendjével megegyezően” kifejezés.
Ezen kívül az alaptörvény szerint minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. A módosítással kimondták: ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz.
Más állam állampolgárságával is rendelkező – ide nem értve a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgárait – magyar állampolgár magyar állampolgársága sarkalatos törvényben meghatározottak szerint felfüggeszthető legyen. Az érintett a felfüggesztés idejére elveszíti a magyar állampolgárságát. A csoportos felfüggesztés tilos.
Mindenkinek joga van a készpénzzel történő fizetéshez. Egyedül a készpénzforgalom fenntartása biztosíthatja, hogy a gazdaság működése ne váljon teljesen kiszolgáltatottá az elektronikus pénzügyi rendszereknek, amelyek technikai vagy piaci okokból sérülékenyek lehetnek. E jog alaptörvényi szintű rögzítése garantálja azt is, hogy a készpénzes fizetés lehetősége mindenki számára elérhető marad, ezáltal elkerülve a pénzügyi kirekesztettség lehetőségét – olvasható a preambulumban.
A módosított alaptörvény kimondja, hogy a kábítószer előállítása, használata, terjesztése és népszerűsítése egyaránt tilos. Ezzel erősítették meg az állam elköteleződését a közbiztonság, az egészséges életmód és a társadalmi rend védelme mellett.
A legfőbb ügyész kivételével az ügyész szolgálati jogviszonya a hetvenedik életévének betöltéséig álljon fent.
A hatályos szabályok szerint a kormány különleges jogrendben rendeletet alkothat, amellyel egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. A mostani módosítással ez úgy változik, hogy a kormány csak hadiállapotban és szükségállapotban függesztheti fel egyes törvények alkalmazását, illetve térhet el a törvényi rendelkezésektől az Országgyűlés külön felhatalmazása nélkül, veszélyhelyzetben viszont a parlament kétharmadának határozott időre megadott támogatása szükséges ehhez.
Belekerült az alaptörvénybe az a passzus is, hogy a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog gyakorlása nem járhat Magyarország helyi közösségei önazonossághoz való alapvető jogának sérelmével. Az indoklás szerint ez a jog védelmet nyújthat azon települési közösségeknek, amelyek meg kívánják óvni a helyi társadalmuk életformáját, hagyományait, szokásait, rétegződését, illetve meg tudják határozni kívánatos lakosságszámukat.
Mint ismert, az Országgyűlés március közepén döntött arról, hogy Magyarország területén csak olyan gyűlés tartható meg, amely tekintettel van a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez való jogára, ezért tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sérti. Az Alaptörvény 15. módosításának egyik pontja szerint a gyermekek védelme még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való.
A gyülekezési jog szigorítása tüntetéshullámot indított el. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kedd délután már harmadik alkalommal tart tüntetést Budapesten.