A Bősz Anett és Kiss Ambrus főpolgármester-helyettesek által jegyzett előterjesztést egyhangúlag fogadta el a testület.
A stratégia célja a családon belüli és a párkapcsolati erőszak megelőzése és visszaszorítása, az áldozatok védelme az erőszak minden formájával szemben.
Továbbá az is, hogy hozzájáruljon a nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájának megszüntetéséhez, a nők és a férfiak közötti egyenlőség elősegítéséhez, a nők pozíciójának megerősítése révén.
A dokumentummal olyan fővárosi szakpolitikai intézkedések megtervezéséhez és bevezetéséhez kívánnak alapot szolgáltatni, amelyek a családon belüli erőszak megelőzését, valamint az áldozatok védelmét és megsegítését szolgálják.
A stratégia több feladatot is kijelöl a fővárosi önkormányzat számára. Ezek között szerepel, hogy a munkavállalóira vonatkozóan dolgozzon ki munkahelyi prevenciós dokumentumot és áldozatvédelmi protokollt, kezdeményezze a családvédelmi koordinációt végző kerületi szervek együttműködését, valamint hozzon létre egy fővárosi áldozatvédelmi fórumot az e területen dolgozó intézmények, civil szervezetek, hatóságok és rendvédelmi szervek részvételével.
A dokumentum javasolja továbbá, hogy a főváros végezzen felmérést az igényekről és készítsen tervet a családon belüli erőszak áldozatai számára elérhető, a biztonságos és megfizethető lakhatást hosszú távon biztosító programok indítására.
Indítványozzák azt is, hogy a bántalmazott szülők gyermekeinek biztonsága érdekében az önkormányzat kezdeményezze a kényszerláthatás problémájának kezelésére irányuló szakmai ajánlás kidolgozását a családok átmeneti otthonaira.
A dokumentum előírja a fővárosi önkormányzatnak, hogy biztosítsa a családon belüli, párkapcsolati erőszak áldozatai számára elérhető segélyvonalak kapacitásbővítésének lehetőségét.
Kiss Ambrus elmondta, tavaly 833 esetben kellett családon belüli erőszak miatt a fővárosban a gyermekvédelmi szolgálatnak a rendőrséghez fordulnia. A családon belüli erőszak 22 százalékban a gyerekeket éri, de sok időskorút is bántalmaznak - ismertette.
A képviselők Horváth Csaba (MSZP) zuglói polgármester javaslatára 17 igen szavazattal, 9 nem ellenében úgy döntöttek, felkérik a főpolgármestert, hogy a felterjesztés jogával élve kezdeményezze az Országgyűlésnél a köztársasági elnök közvetlen megválasztását. A javaslatba László Imre (DK) újbudai polgármester javaslatára bekerült, hogy a lemondott köztársasági elnök ne kaphassa meg törvényben előírt juttatásait.
A képviselők egyhangúlag úgy döntöttek, 22 millió forintos keretösszeggel pályázatot írnak ki, amelyben a lakótelepi társasházak és lakásszövetkezetek 50-380 ezer forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a közterületi zöldfelületek gondozásához.
A közgyűlés a józsefvárosi képviselő-testület kezdeményezésére egyhangúlag úgy döntött, hogy egy eddig névtelen közterületet Dirnfeld Janka térre neveznek el.
Dirnfeld Janka az indoklás szerint az 1904-ben alapított Feministák Egyesületének egyik oszlopos választmányi tagja volt, az egyesület titkáraként pedig egyik fő szervezője az 1913-as Budapesti Nemzetközi Női Választójogi Kongresszusnak.
A közgyűlés a zuglói képviselő-testület javaslatára úgy döntött, a XIV. kerületben parkot neveznek el Gyenes Gitta festőművészről, grafikusról, Radák Olgáról, a magyar nőnevelés jelentős alakjáról, Hajnal Anna költőről, valamint Ungár Margitról, az első magyar ügyvédnőről.
(MTI)