Tavaly összesen 133 alkalommal engedélyezett bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtést a Fővárosi Törvényszék – írta a Hvg.hu, amely közérdekű adatigényléssel szerezte meg az adatot. Tavalyelőtt, 2022-ben 149 alkalommal engedélyezett titkos információgyűjtést a bíróság.
Ez nem jelenti azt, hogy a leplezett eszközöket alkalmazó állami szervek tavaly összesen 133 embert figyeltek meg titokban, az érintettek tudta nélkül, mivel egy-egy kiadott engedély több célszemélyt is takarhat. A 149 alkalommal kiadott engedély 2022-ben 251 célszemélyre vonatkozott. Arra, hogy tavaly hány embert figyeltek meg, nem kapott választ a hírportál.
A titkos információgyűjtés lényege, hogy egy adott szerv olyan leplezett eszközöket alkalmaz, amelyekről a célszemély nem tud. Vannak olyan leplezett eszközök, amelyek alkalmazásához nem kell engedélyt szerezniük az érintett állami szerveknek. Ilyen például az, ha informátort alkalmaznak, adatokat gyűjtenek. Vannak ugyanakkor ügyészi engedélyes eszközök, ilyen például az, ha valakinek büntetlenséget helyeznek kilátásba vagy fedőokiratot, fedőokmányt készítenek, esetleg egy fizetési műveletet figyelnek meg. És vannak a bírói engedélyes leplezett eszközök, mint például az, amikor egy információs rendszert figyelnek meg, vagy telefonokat hallgatnak le.
A Facebook anyacége, a Meta januárban tette közzé a 2023. január és június közötti időszak adatait a különböző állami, hatósági adatkérésekkel kapcsolatban. Ebből kiderül, hogy a magyar állam 2022 első felében 625, a második félévben pedig 620 kérvényt küldött. Ezt követően 2023 januárjától júniusáig 1033 adatkérést küldtek a Metának 1413 felhasználói fiókkal kapcsolatban.