Miután a kormány 2020-ban különleges gazdasági övezetnek minősítette a Samsung gödi akkumulátorgyárát, s ezzel a cég iparűzési adóját átcsoportosította a várostól a Pest megyei önkormányzathoz, összesen 14 millió forint bevétel folyt be ebből a forrásból – írta a Népszava, amely a pénz elköltését firtatta.
Ezt a megyei önkormányzattól tudták meg a napilap sajtómunkásai, ám arról kevesebb derült ki, hogy mire fordították ezt a forrás. A korábbi adatokból kiderül, hogy Fidesz közeli civil szervezetek például folyamatosan gyakori nyertesei a pályázatoknak. A Népszava kérésére megküldött táblázatokból látszik, hogy a Samsung iparűzési adójából hét pályázaton 2,4 milliárd forintot osztottak ki. Összesen több mint 460 millió forintot kaptak olyan térségi civil szervezetek, amelyek kormánypárti kiadványokat állítanak elő, vagy olyan rendezvényeket szerveztek, amelyek szereplői vagy fővédnökei javarészt helyi fideszes politikusok voltak.
A különleges gazdasági övezet bevezetése miatt kialakult forráshiány belső meghasonláshoz vezetett a város ellenzéki vezetésében. A momentumos polgármester lemondott, utána a névleg független, de valójában Fidesz-támogatással induló Kammerer Zoltán egykori olimpiai kajakos győzött. Nem sokkal később megegyezett Szabó Istvánnal, a Pest megyei közgyűlés kormánypárti elnökével a Samsung-gyár iparűzésiadó-befizetésének elosztásáról. A Pest megyei önkormányzat szerint a város a 2020-tól 2023-ig terjedő négy évben összesen 7,9 milliárd forintot kapott. Ebből Göd önkormányzatára 4,4 milliárd jutott, a fennmaradó összeget városi civil és egyéb szervezetek között osztották szét.
Az átirányított adó kapcsán kérdés, hogy miként változik meg a pénzköltés októbertől. Gödön ugyan újra Kammerer Zoltán nyert és jelöltjei megszerezték a testületi többséget is, a megyei közgyűlésben viszont nem maradt meg a kormánypárti többség. A 46 mandátumból 21-et szerzett a Fidesz. A Momentum és a DK tíz, illetve hét képviselőt küldhet a testületbe. A mérleg nyelve a Mi Hazánk lehet, amelynek nyolc mandátuma van.