Egy faanyag-kereskedő jelezte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih), hogy egy nyugat-dunántúli város környékén a tűzifa felvásárlásával és értékesítésével élnek vissza csalók.
A hatósági felügyelők helyszíni adatgyűjtésbe kezdtek, és rögzítették a potenciálisan érintett gépjárművek rendszámát. Bár további információk nem álltak rendelkezésre, a gépjármű-nyilvántartás adatai alapján a szakemberek sikeresen azonosították a csalásban érintett vállalkozásokat, személyeket. A nyolc elkövető egy része ugyan szerepelt az EUTR hatósági nyilvántartásban is, azonban – egyértelműen a követhető tűzifaszállító tevékenységük ellenére – szállítójegyeket nem jelentettek be.
A társhatóságok és az érintett önkormányzatok értékes adatokkal segítették a felderítést. A megfigyelt illegális fakereskedők végül a hatósági kifogásokra nem tudtak kielégítő válaszokat adni vagy megfelelő bizonyítékokat bemutatni. A szakemberek az eredetigazolás nélküli fatermékek értékesítéséért összesen 21 millió forint értékű bírságot szabtak ki, valamint az érintettek tevékenységének – és esetenként a gépjárműveik használatának – tiltása mellett döntöttek - közölte a Nébih.
Iránytű a vásárláshoz
A hatóság korábban összerakott egy kisokost arról, hogyan érdemes legálisan tűzifát vásárolni.
- Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít, a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal rendelkezik.
- A telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifaközvetítéssel foglalkozókkal szemben.
- Ha hirdetés alapján vásárol, ellenőrizze, szerepel-e benne az EUTR azonosító. E nélkül érdemes más eladót keresni.
- Ha van EUTR azonosító, ellenőrizze a számot a Nébih honlapján.
- Ellenőrizze a telefonszámot a Nébih fekete listáján.
- Tűzifát csak szállítójeggyel vegyen át!
- Lerakodás előtt alaposan nézze meg a kiszállított fát!
- Soha ne utaljon előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek!
- Legyen nagyon óvatos, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást. A magas fajlagos szállítási költség mellett sem önnek, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni!
- Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessen. Ismeretlen szállítónál csak díjbekérő alapján, az EUTR számhoz tartozó névre utaljon.
- Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
- Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
- Ha frissen kitermelt faanyagot vásárol, igyekezzen minél hamarabb felhasítani és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Nem ideális, de megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a felhasított faanyagot néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (például kazánházban) előszárítják.
- Ha száraz fával fűt, akár 30 százalékot is spórolhat!
- Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat, és írja meg panaszát a Nébih-nek.