3p

Bővítené a kormány az „elektromos hajtás értékláncához" kapcsolódó ipari beruházások számát Gödön. Ez derül ki abból a Megvalósíthatósági tanulmányból, amely a Samsung SDI akkumulátorgyárának is helyet adó gödi Különleges Gazdasági Övezet további fejlesztési terveit ismerteti. A tanulmány nem került nyilvánosságra, egy közadatigénylés révén derült ki. 

Egy Megvalósíthatósági tanulmány egyértelművé teszi, hogy a gödi különleges gazdasági övezet további fejlesztései során milyen további ipari beruházásokat szeretnének telepíteni a gödi iparterületre - írja az Átlátszó, amely közadatigénylés révén megszerezte a tanulmányt.

A tanulmány bevezetője leszögezi:

„A Gödi Különleges Gazdasági Övezet létrehozásának legfőbb célja, hogy a telephelyi feltételek javításával a GKGÖ területén és vonzáskörzetében elősegítse a beruházásokat, a működő vállalkozások fejlesztéseit és új vállalkozások letelepítését, különös tekintettel az elektromos mobilitás térnyerésére, és azzal összefüggésben az „elektromos hajtás” értékláncához kapcsolódó vállalkozások – szolgáltatások és ipari, feldolgozóipari cégek – célzott telepítésére, annál is inkább, mivel az övezet nemzetgazdasági jelentőségét az adja, hogy e terület ad helyet Magyarország egyik legnagyobb, és a közeljövőt talán térségi szinten leginkább meghatározó ipari-technológiai központjának, a Samsung SDI elektromos akkumulátor gyártó üzemének.”

A gödi Samsung gyár
A gödi Samsung gyár
Fotó: MTI

A portál szerint a tanulmány – melyet az ANPAST Europroject Szolgáltató Kft. készített 50,7 millió forintért a Pest megyei önkormányzat megbízásából – az övezetben „óriási növekedési potenciállal” tervez.

Mintának azt a 900 hektáros Tatabányai Ipari Parkot tekinti, ahol jelenleg négy akkumulátor-ipari beruházás működik. A fejlesztési lehetőségeket áttekintő tanulmány egyelőre csak az M2-es autóút keleti oldalán található újabb ipari park számára kijelölt, kb. 40 hektárnyi területről közöl részletes stratégiai elemzést.

Mint az közismert, a kormány az első Különleges Gazdasági Övezet (KGÖ) helyszínéül 2020 áprilisában Gödöt jelölte ki. Majd az országgyűlés törvényt is alkotott a különleges gazdasági övezetek jogállásáról. A törvény indoklása szerint ezek az övezetek a gazdasági fejlődést segítik elő és munkahelyeket biztosítanak, s az övezet „területén élők jólétének és biztonságának kiteljesedése, az életminőség javítása, ezáltal a közösség gyarapodása valamint az érintett helyi önkormányzatok hatékonyabb feladatellátása” valósul meg.

A gödi különleges gazdasági övezet esetében Pest Vármegye Önkormányzata lett a „gazdája” és részben tulajdonosa a többszöri módosítás révén kb. 440 hektárossá nőtt területnek. Göd városa így elvesztette a rendelkezési jogot közigazgatási területének egy ötöde fölött, az övezetből származó adót – s itt elsősorban a Samsung SDI gyárairól van szó – pedig a megyei önkormányzat szedheti be és oszthatja el. 

A gödi területek megyének való átadása és az adóbeszedés jogának elvétele ellen nemcsak a lakosok egy része és az ellenzéki városvezetés tiltakozott, de az önkormányzat fideszes képviselői is „büntetésként” értékelték a döntést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!