Sajátos módon próbál férőhelyet kiszorítani a gyermekvédelmi intézményekben a kormány: törvényi szintre emelte, hogy a „szökésben” lévő, a jogszabály szerint engedély nélkül távollévő fiatalok helyére másokat helyezhetnek el a gyámhatóságok – vette észre a Népszava.
Az október 29-én Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott, „Egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról” szóló törvényjavaslat eredetileg nem tartalmazta ezt a pontot. A módosítás Hende Csaba, az Országgyűlés törvényalkotási alelnöke által benyújtott egységes javaslatban jelent meg.
A rendelkezés értelmében, ha egy gyermek három hónapnál hosszabb ideig van távol engedély nélkül, a helyére ideiglenesen más gyermek is elhelyezhető. A szökésben lévő gyerekek pontos számáról nincsenek nyilvános adatok, de Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója szerint mintegy ezer gyermek tartózkodik engedély nélkül távol, közülük 400-500 fő hosszabb időn át.
A Népszava egy gyermekvédelmi szakmát ismerő forrására hivatkozva írja, hogy havonta 300-400 gyermek kerül be a rendszerbe, ami azt jelenti, hogy az eltávozottak helye gyorsan betelik.
A forrás szerint azonban nem biztos, hogy az újonnan bekerülők és a távollévők azonos korúak vagy hasonló szükséletűek. Ez további kihívásokat jelent az intézmények számára.
A forrás szerint ezt a gyakorlatot néhány megyében már évek óta alkalmazzák, máshol azonban csak tavaly kezdtek hozzá, főleg a dolgozói hiány, csoportösszevonások és férőhelyhiány miatt. A szakember szerint ez a megoldás az intézményeket újabb megoldhatatlan feladattal terheli meg. Ha a távol lévő gyermek visszatér, sokszor már nincs számára hely. Ha mégis, akkor az ideiglenesen odakerült gyermek elhelyezése válik bizonytalanná.