A rétegrepesztéses technológia magyarországi betiltását követeli a Greenpeace – írta meg a Telex. A vízigényes gázkitermelési eljárást környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltották, azonban Magyarországon még alkalmazzák. Többek között a Corvinus projektben, a Sarkadkeresztúr nevű békési falu melletti Nyékpusztán.
A Greenpeace szeptemberben méréseket végzett a területen, valamint kihelyeztek kilenc légszennyezettséget mérő műszert. Az eredményt, amelyet egy hete hoztak nyilvánosságra, az érintett
földgázkereskedő vitatja. A gázkitermelés helyszínén a metán mellett rákkeltő anyagot, benzolt mutattak ki a Greenpeace műszerei.
A terület nem lakott, de szerintük ez így is veszélyes lehet a mezőgazdasági munkások, valamint az üzemben dolgozók számára. A benzolra vonatkozó 24 órás határérték tíz mikrogramm/köbméter, a Greenpeace kilenc mérőműszere közül kettő e határ feletti értéket mutatott. A projektben érintett földgázkereskedő, az MVM CEEnergy Zrt. szerint a Greenpeace nem a hatályos szabványok szerint végezte a méréseket. A cég közleménye szerint a környezetvédő szervezet is elismeri, hogy a mintákat a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által nem akkreditált módon vették.