Úgy tűnik, minden eddiginél korábban kezdődik a dunavirágzás Budapesten: Kriska György ökológus, a kérészek nagy ismerője vasárnap Újpesten már elővirágzást tapasztalt – írja Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon. Ezért hétfő este bekapcsoltuk az Árpád híd speciális fénysorompóit, hogy megóvjuk ezt a különleges, védett rovarfajt.
Talán a minden rekordot megdöntő júniusi szárazság, talán a Duna alacsony vízállása az ok, rejtély, mi okozhatja az idei korai “virágzást”, mert a Dunavirág hagyományosan csak augusztus közepén bontja ki szárnyait, hogy rövid víz feletti násztánca során az új nemzedék petéit lerakhassa.
A kérészeket a hidak fényei eltérítik a vízről és így nem a vízbe szédülnek bele, hanem az aszfalton múlnak ki tömegével és a több millió pete így elpusztul. A Tildy Zoltán híd után Budapesten elsőként az Árpád híd kapott olyan speciális kék fényeket tavaly a Fővárosi Önkormányzat beruházásában, amelyek a víz felett tartják a rajzó rovarokat.
Ezeket a természetvédelmi szakemberek jelzésére kapcsolja fel a BDK.
A Dunavirág sokáig kihaltnak tűnt a Duna magyar szakaszán, de 2012 óta újra megjelent – ez pedig a folyó fokozatos tisztulásának a jele. Védett faj, egyetlen példányának természetvédelmi értéke 10.000 forint.
A virágzásra leginkább sötétedés után lehet számítani, főként a Duna északi és belvárosi szakaszán. Ha tehetitek, figyeljétek meg – de kérlek benneteket, ne zavarjátok őket!
Ez a néhány órás, törékeny élet egy egész folyó ökológiai állapotáról mesél nekünk.