3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez történt vasárnapról hétfőre virradó éjjel az orosz–ukrán háborúban.

  • A The Guardian meg nem erősített gyorshíre szerint a Gazprom azt állítja, hétfőn 42,2 millió köbméter gázt kíván Ukrajnán keresztül Európába szállítani. Ez a mennyiség megegyezik az elmúlt napokban szállított volumennel.
  • Az oroszok által szállított, nukleáris robbanófejek szállítására alkalmas Iszkander taktikai rakétarendszereket és S-400-as légvédelmi rendszereket telepítettek Fehéroroszországba, és készen állnak a kitűzött feladataik ellátására – közölte a belarusz védelmi minisztérium egyik magas rangú tisztviselője. Leonyid Kaszinszkij, a minisztérium ideológiai főigazgatóságának vezetője a Telegram üzenetküldő alkalmazáson vasárnap közzétett videójában elmondta:

„Katonáink, legénységünk teljesen befejezték kiképzésüket az Orosz Föderáció és a Fehérorosz Köztársaság fegyveres erőinek közös harci kiképző központjaiban… Az ilyen típusú fegyverek ma harci szolgálatban állnak, és teljes mértékben felkészültek arra, hogy rendeltetésüknek megfelelő feladatokat hajtsanak végre.”

Nem világos, hogy hány Iszkander-rendszert telepítettek Fehéroroszországba, de az eset Putyin december 19-i minszki látogatását követően történt, miközben Ukrajnában attól tartanak, hogy az orosz elnök nyomást gyakorol majd Fehéroroszországra, hogy csatlakozzon egy új szárazföldi offenzívához, és nyisson új frontot. Az orosz erők Fehéroroszországot indítóállásként használták az ukrán főváros, Kijev elleni februári sikertelen támadásukhoz, és az elmúlt hónapokban egyre nőtt az orosz és fehérorosz katonai tevékenység. Az Iszkander-M, egy mobil irányított rakétarendszer, akár 500 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, és hagyományos vagy nukleáris robbanófejeket szállíthat.

Az Iszkander akár atomtöltetet is képes célba juttatni. Fotó: Wikipedia
Az Iszkander akár atomtöltetet is képes célba juttatni. Fotó: Wikipedia

  • Robbanások hallatszottak az orosz Engels légitámaszponton, több száz mérföldre az ukrajnai frontvonalaktól – jelentették ukrán és orosz sajtóorgánumok hétfő hajnalban. Az RBK-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint két robbanás is történt. A Baza orosz hírügynökség helyi lakosokra hivatkozva azt közölte, hogy légiriadót jelző szirénák szólnak, és robbanás hallatszott. A The Guardian nem tudta azonnal ellenőrizni a jelentéseket. A Szaratov város közelében található légibázis Moszkvától körülbelül 730 kilométerre délkeletre található.
  • Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy a nyugat megpróbálja „szétszakítani” Oroszországot, és azt állította, hogy ukrajnai offenzívájának célja „az orosz nép egyesítése”. Putyin egy, az állami tévében sugárzott interjúban azt mondta, hogy Oroszország „geopolitikai ellenfeleinek célja Oroszország, a történelmi Oroszország szétszakítása (…) Oszd meg és uralkodj, ez az, amire mindig is törekedtek, és most is erre törekednek” – tette hozzá Putyin. „De a célunk más: az orosz nép egyesítése.”

(The Guradian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!