Súlyos kritikát kapott július közepén Orbán Viktor "békemissziója", miután Petr Fiala cseh miniszterelnök rendkívül komor hangvételű interjút adott, amelyben élesen kritizálta a magyar kormányfő tevékenységét az Európai Unió soros elnökeként. Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtuk, Fiala szavai szerint Orbán azon erőfeszítései, hogy magas szintű béketeremtőnek állítsa be magát azzal, hogy a világ vezetőivel, köztük Vlagyimir Putyinnal találkozik, helytelenek és nem szolgálják Európa érdekeit. Fiala Orbán törekvései kapcsán a második világháború előtti, Adolf Hitler megbékítésére tett kísérletek tanulságaira emlékeztetett.
A cseh vezető kritikája kapcsán laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Privátbankár megkereste Szent-Iványi István külpolitikai szakértőt, aki elmondta, nem ez volt az első alkalom, hogy Csehországból rendkívül kemény kritikát kapott a magyar kormány, hiszen az ország külügyminisztere nemrég arról írt, hogy "miközben Orbán Viktor békéről hadovál, az oroszok gyermekkórházakat bombáznak" (az utalás a szörnyű kijevi incidensre vonatkozik - a szerk.). Kiemelte, ez azonban még nem minden, a békemisszió kapcsán Putyin hasznos idiótájának is nevezték a magyar miniszterelnököt, de a cseh kormány különböző szintjeiről is kritizálták a magyar kormány Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos hozzáállását.
Mitől állhatna helyre a viszony?
Szent-Iványi István szerint alapvetően az látszik, hogy Orbán Viktor jelenleg Andrej Babis visszatérésére apellál, és abban reménykedik, hogy újból visszaáll a korábbi cseh kormány. Véleménye szerint, hogyha a 2025 októberében esedékes választásokon valóban nyer az előző miniszterelnök, akkor mindenképpen javulni fog a viszony, hiszen egy baráti politikusról van szó. Ha ez azonban nem így történik, vagy az, hogy az addig hátralévő egy évben pontosan mi lesz majd, az a szakértő szerint nagymértékben függ majd a magyar kormány magatartásától – ebben Szent-Iványi nem számít változásra. Kiemelte,
a magyar kormánynak alapvetően kellene változtatnia az Ukrajnához és az orosz kapcsolatokhoz való hozzáállásán, valamint a jogállamisággal kapcsolatos fenntartásokat is figyelembe kellene venni.
További részletek laptársunk, a Privátbankár cikkében. >>>