Csütörtökön egyértelművé vált, hogy nem jön létre a remélt találkozó Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij orosz, illetve ukrán elnökök között a törökországi, egyébként orosz kezdeményezésre létrejött béketárgyalásokon.
Miután kiderült, hogy az orosz fél egy alsó szintű delegációval képviselteti magát, az ukrán elnök is elhagyta Törökországot, és Albániába, az uniós vezetők csúcstalálkozójára utazott (ahol egyébként a magyar miniszterelnök is jelen lesz).
Péntekre ettől függetlenül az volt a terv, hogy a két delegáció amerikai és török képviselők részvételével leül tárgyalni, de úgy tűnik, az utolsó pillanatban az oroszok változtattak a feltételeiken. Azt követelték ugyanis, hogy a török és amerikai diplomácia képviselői mégse legyenek jelen a megbeszélésen.
„Ez újabb jele annak, hogy Oroszország aláássa a békeerőfeszítéseket. Mi azért jöttünk, hogy komoly megbeszéléseket folytassunk, az oroszok pedig követelésekkel, feltételekkel állnak elő. Ennek fényében kétségeink vannak azzal kapcsolatban, hogy Putyin a problémák megoldása vagy inkább az egész folyamat megakasztása céljával küldte őket ide”
- fogalmazott egy névetelenséget kérő ukrán forrás.
„Csak egy oka lehet annak, ha az oroszok félnek attól, hogy az Egyesült Államok jelen legyen a tárgyaláson – azért jöttek, hogy feltartsák a folyamatot, nem azért, hogy megoldjuk a kérdéseket, és ezt el akarják titkolni az amerikaiak elől”
- tette még hozzá.
Közben a Meduza, emigrációban működő orosz hírportál olyan értesüléseket tett közzé, amelyek szerint az orosz állami felügyelet alatt álló médiában egy központilag kiküldött emlékeztetőben arra utasították a szerkesztőségeket, hogy ne keltsenek várakozásokat egy esetleges áttörés irányában. E helyett arra készítsék fel közönségüket, hogy patthelyzet fog kialakulni. Az emlékeztető arra is felhívja a figyelmet, hogy a hangsúly a tudósításokban azon legyen, hogy Ukrajna rosszabb helyzetben van a tárgyalásokon, mint 2022-ben, az újabb európai szankciók pedig nem fognak ártani Oroszország gazdasági fejlődésének.
A hírek szerint a tárgyalások végül egy óra késéssel elkezdődtek, az egyelőre nem teljesen egyértelmű, hogy Törökország és az Egyesült Államok milyen formában képviselteti magát. Állítólag a török hírszerzés vezetője, Ibrahim Kalın részt vesz a megbeszélésen.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>