- Ukrajna ismét arra kérte a Pentagont, hogy oldja fel az amerikai fegyverek oroszországi katonai célpontokra történő kilövésére vonatkozó korlátozásokat. Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter és amerikai kollégája, Lloyd Austin kedden tárgyalt először azóta, hogy Joe Biden bejelentette, hogy nem indul újra az elnöki posztért. „A telefonbeszélgetés során a miniszter megerősítette, hogy az Egyesült Államok rendíthetetlenül támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben” – közölte a Pentagon sajtótitkára, Pat Ryder vezérőrnagy. Umerov ezt nyilatkozata: „Ismét kiemeltem a nagy hatótávolságú tüzelőberendezésekre vonatkozó tilalmak feloldásának fontosságát és sürgősségét”.
- Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Pekingbe érkezése után kijelentette, hogy Ukrajna és Kína – Oroszország szövetségese – számára „fontos”, hogy „közvetlen párbeszédet és eszmecserét” folytassanak az ukrajnai konfliktus megoldására irányuló tervekről. „Előttünk állnak a kiterjedt, részletes, érdemi megbeszélések [kínai kollégámmal], Vang Jivel az igazságos béke megteremtésének módjairól” – mondta Kuleba.
- Volodimir Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak telefonon beszélt Phil Gordonnal, Kamala Harris, a demokraták várható elnökjelöltjének nemzetbiztonsági tanácsadójával. Az ukrán elnöki hivatal közölte, hogy a front helyzetéről és az ukrán városok, illetve az energetikai infrastruktúra elleni orosz légitámadási kampányról tárgyaltak. Zelenszkij esti videóbeszédében kiemelte, hogy Harris képviselte az Egyesült Államokat a júniusi svájci békecsúcson.
- Zelenszkij méltatta a Vatikán erőfeszítéseit a békére való törekvés és a hadifoglyok szabadon bocsátásának biztosítása érdekében, miután Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár négy ukrajnai városba látogatott. Zelenszkij elmondta, hogy a pápai megbízottal folytatott megbeszélések középpontjában az állt, hogy „mit lehet tenni idén, hogy közelebb kerüljön az Ukrajna számára igazságos béke”.
- Kirsten Michal, Észtország leendő miniszterelnöke további támogatást ígért Ukrajnának az Oroszország elleni „győzelemig”. A 49 éves Michal a lemondott Kaja Kallas helyére került, aki az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője lett. Michal elmondta, hogy Észtország növelni fogja saját védelmi kiadásait is: „Azt üzenjük az ellenségeinknek, hogy Észtország jól védett”.
(The Guardian)