A tavalyi évhez hasonlóan idén is saját értékelést készített az Európai Parlament négy, politikai centrumhoz tartozó pártcsoportja, elébe menve annak az értékelésnek, amelyet az Európai Bizottság készít a magyar igazságszolgáltatás rendszerének reformjáról.
Az Európai Néppárt, a szociáldemokraták, a Renew és az európai zöldek által hétfőn a déli órákban bemutatott elemzés szerint jelenlegi formájukban sem a reformok, sem pedig azok végrehajtása nem nyújtanak garanciát a magyar igazságszolgáltatás politikai befolyástól való működésére, ezért indokolatlannak tartanák nagyjából 13 milliárd euró kohéziós politikai forrás felszabadítását az ország számára. - írja a Szabad Európa.
A négy pártcsoport által jegyzett jogi értékekés – amelynek elkészítésében magyar és nemzetközi jogász szakértőkre is támaszkodtak – kritikus időszakban lát napvilágot; rövid idővel azelőtt, hogy az Európai Bizottság döntést hozna arról, hogy Magyarország teljesíti-e az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek közül az egyik legfontosabbat és ezen az alapon hozzáférhet-e a 2021 és 2027 között rendelkezésére álló közel 22 milliárd euró összegű kohéziós politikai forrásból nagyjából 13 milliárd euróhoz. Az EP négy frakciója szerint a válasz egyértelmű nem, mivel megítélésük szerint a bizottság által elvárt négy igazságszolgáltatási reformból mindössze egy esetben sikerült maradéktalanul orvosolni a problémákat.
„Arra a következtetésre jutottunk, hogy nem csupán ezek a reformok nem elégségesek, még ha maradéktalanul végre is hajtják ezeket, de több időre van szükség a hatásuk és sikeres végrehajtásuk felmérésére is” – húzza alá az ötoldalas elemzés, amely a bizottság módszeréhez hasonlóan egy színskála alapján értékeli az egyes reformokat.