3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A svéd NATO-csatlakozásról egy szót sem szólt Orbán Viktor és a török elnök a délutáni nyilatkozatukban.

Sajtótájékoztatónak hirdette az állami tévé, hogy hétfőn délután a kamerák elé áll Orbán Viktor kormányfő és Recep Tayyip Erdogan török elnök. Végül két beszédet hallottunk, semmilyen kérdést nem lehetett feltenni, azt sem tudjuk, a delegációkon kívül ki volt jelen, mert meghívót nem küldtek.

Barátom! Testvérem! Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Barátom! Testvérem! Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Először Orbán Viktor beszélt és kiemelt stratégiai partnerségként illette a két ország kapcsolatát. Bejelentette, hogy katonai, vasútfejlesztési és energetikai egyezményeket kötöttek, de ezekről nem szolgált részletekkel. Elmondta, hogy a jövő nyártól esedékes magyar EU-elnökség alatt a magyar kormány igyekszik felülvizsgáltatni az EU és Törökország közötti vámegyezményt, tovább liberalizálják a vízumeljárást és a migráció megfékezését is közös erőfeszítéseken keresztül képzelik el.

„Barátunk és immár testvérünk is Erdogan úr, Törökország és a török nép. Mi a 20. századot elveszítettük, de arra készülünk, hogy Törökországgal együtt munkálkodva megnyerjük a 21. századot” -  hangoztatta a kormányfő.

Orbán Viktor egyetlen szót sem pazarolt Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálására és ugyancsak mélyen hallgatott erről vendége is a maga, jóval rövidebb beszédében. Erdogan kétszer is "drága barátomnak" nevezte a magyar miniszterelnököt, üdvözölte, hogy Magyarország megfigyelőként jelen van a Türk Nyelvű Államok Együttműködési Tanácsában (Türk Tanács).

A török elnök megígérte, hogy további gazdasági együttműködési lehetőségeket kutatnak fel a jövő évi, kifejezetten magyar cégeknek szervezendő befektetési fórumon és nem kizárt, hogy harmadik országban közösen lépnek fel egyes vállalatok. Jelenleg egyébként 500 török vállalkozás működik Magyarországon és mintegy 100 magyar cég Törökországban. A török államfő kitért arra is, hogy a török-magyar kereskedelem éves volumene 4 milliárd dollárhoz közelít, ami jelentős növekedés, de a cél a 6 milliárd dollár - közölte.

Erdogan megerősítette, hogy diplomáciai megoldás kell Ukrajnában, miközben Ankara azon dolgozik, hogy megint felélesszék a nemzetközi gabonaegyezményt. Szerinte azonnal tűzszünet kellene Gázában és Palsztina kérdését is a tárgyalóasztal mellett kell megoldani. Elmondása szerint elkerülhetetlen az 1967-es határok visszaállítása, valamint az is, hogy a nemzetközi közösség megfelelő üzenetet küldjön Izraelnek, és így véget érjen az öldöklés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!