- Belgorod kormányzója, Vjacseszlav Gladkov elmondta, hogy a város a Kreml-ellenes szabadcsapatok támadása mellett ukrán tüzérségi tűz alá is került. Elmondása szerint nyolc ember megsebesült, és a lakosok többsége elhagyta a területet, de a helyzet továbbra is „feszült”.
- Tizenkét észak-európai ország találkozott, hogy megvitassák Ukrajna védelmét, illetve a biztonság fokozását a NATO keleti szárnyán. Az Északi Csoport védelmi miniszterei hétfőn találkoztak Lengyelországban, ahol a lengyel védelmi miniszter által „nagyon jónak” minősített tárgyalások a csoport országai biztosításának összehangolására irányultak.
- Legalább nyolc ember megsebesült, és számos épület megrongálódott a Dnyipropetrovszk régió elleni orosz légitámadásban. Az ukrán légierő a Telegramon azt írta, a támadást rakéták és drónok hajtották végre. Hozzátették, a légvédelem 20 orosz drónt és négy cirkálórakétát lőtt le.
- Rishi Sunak brit miniszterelnök és Keir Starmer, a Munkáspárt elnöke hétfőn az Egyesült Királyság alsóházában megerősítette kiállását Ukrajna mellett. A Munkáspárt vezetője azt is megjegyezte, hogy a Munkáspárt „[üdvözli] partnereink döntését az F-16-os vadászrepülőgépekkel kapcsolatban”, és azt mondta, „bármelyik párt van is hatalmon az Egyesült Királyságban, Nagy-Britannia elhatározása nem fog csorbát szenvedni. Továbbra is támogatni fogjuk Ukrajna hadseregét és népét a szabadságra, a békére és az igazságosságra való törekvésében.”
- Az ENSZ hétfőn aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az ukrán Pivdennyi fekete-tengeri kikötője május 2. óta nem fogadott hajókat a gabona és műtrágya biztonságos exportját lehetővé tevő megállapodás ellenére. Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő nem árulta el, hogy ki a felelős azért, hogy nem kötnek ki a hajók az Odessza melletti kikötőben.
- Oroszország amerikai nagykövete figyelmeztette Washingtont, hogy a Krím félszigetet ért bármely csapást a NATO orosz területre irányuló csapásnak tekinthet, miután Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy támogatja az ukrán pilóták kiképzését az amerikai F-16-os vadászrepülőgépekre.
- Josep Borrell további szankciókat fog javasolni Oroszország ellen, miután a G7-ek vezetői ígéretet tettek arra, hogy fokozzák a nyugati korlátozásokat Vlagyimir Putyin Ukrajnával szembeni háborús képességére. Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, reméli, hogy hamarosan „konkrét javaslatokat terjeszthet elő a G7-ek Oroszország elleni újfajta szankciókról szóló határozatának végrehajtására”.
- A Wagner orosz magánhadsereg Malin keresztül próbálja beszerezni az ukrajnai harcokhoz szükséges hadfelszerelést – közölte Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a zsoldoscsapat a tranzakciókhoz kész hamis dokumentumokat is szolgáltatni. „Vannak arra utaló jelek, hogy a Wagner külföldi forrásokból próbál fegyverrendszerekhez jutni és ezeket Malin, mint harmadik országon keresztül igyekszik átszállítani” – mondta Miller. „Még nem láttuk jelét annak, hogy ezek a beszerzések véglegesítve lennének, vagy végrehajtották volna őket, de szorosan nyomon követjük az eseményeket” – tette hozzá. Miller felidézte, hogy Washington több olyan személyt és szervezetet helyezett szankciós listára, akik és amelyek támogatják a Wagner katonai tevékenységeit. A mali junta egyelőre nem reagált megkeresésekre az ügyben.
(The Guardian, MTI)