4p

Péntek reggeli háborús összefoglaló.

  • Az ukrán hadsereg csütörtökön közölte, hogy erői kiszorították az orosz csapatokat a háború keleti frontján fekvő Csasziv Jar város egyik körzetéből, amelyet Moszkva következő célpontjának tekintenek a térségben való lassú előrenyomulás során. Nazar Voloscsin, az ukrán erők déli csoportjának szóvivője az Ukrinform hírügynökségnek elmondta, hogy az orosz erők kivonultak Csasziv Jar „Kanal” nevű kerületéből a város keleti szélén húzódó Sziverszij Donyec-Donbasz csatorna mentén. Egy orosz jelentés szerint azonban a moszkvai erők megsemmisítettek egy kommunikációs tornyot a város közelében, és tovább haladtak előre. Egyik jelentést sem lehetett függetlenül ellenőrizni.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön biztonsági megállapodást írt alá Charles Michellel, az Európai Tanács és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, ebben uniós részről megerősítik tagállamok azon kötelezettségvállalását, hogy széles körű támogatást nyújtanak Ukrajnának, Kijev pedig vállalja, hogy betartja az uniós alapértékeket. A megállapodásban az EU ígéretet tesz meglévő kezdeményezéseinek „elmélyítésére”, beleértve az ukrán katonák kiképzését érintőket is, és hosszú távú kötelezettségeket vállal Ukrajna tüzérségi lövedékekkel és légvédelmi rendszerekkel való ellátására. A dokumentum értelmében az unió ígéretet tesz arra, hogy „kiszámítható, hosszú távú és fenntartható támogatást nyújt Ukrajna biztonsága és védelme érdekében, folytatja az ukrán biztonsági és katonai erők kiképzését, fellendíti az ukrán és az európai védelmi ipar közötti együttműködést, és megerősíti a hibrid és kiberfenyegetések, valamint a külföldi információs manipuláció és beavatkozás elleni együttműködést” – áll a szövegben. Az EU ugyancsak kötelezettséget vállal arra, hogy a szükséges katonai segítségnyújtást felgyorsítsa és fokozza. Az új segélyekre vonatkozóan az unió nem tett konkrét kötelezettségvállalásokat: a megállapodásban az áll, hogy az EU 2024-re ötmilliárd eurós támogatást folyósít Ukrajnának, és „további hasonló éves emeléseket irányozhat elő 2027-ig az ukrán igények alapján és a Tanács politikai iránymutatásától függően”. Az EU emellett Ukrajna csatlakozásának és reformfolyamatának támogatását, az újjáépítés és modernizáció kiszámítható pénzügyi támogatását, Ukrajnának az egységes uniós piacba való fokozatos integrációját is tervezi, valamint vállalta, hogy előmozdítja azt a munkát, amely arra irányul, hogy a zárolt orosz vagyonból származó bevételeket Ukrajna támogatására használják fel. A megállapodás értelmében Ukrajna a maga részéről vállalja, hogy folytatja a reformokat különösen a jogállamiság területén, és hozzájárul az Európai Unió és tagállamainak biztonságához, egyebek között a rendelkezésére álló információk megosztásával. A dokumentumban az is szerepel, hogy az Európai Unió hosszú távú kötelezettségvállalása Ukrajnával szemben továbbra is azon az alapon fog fennállni, hogy Ukrajna is kötelezettséget vállal az uniós alapértékek, vagyis az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartására, beleértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogait is.

Biztonsági megállapodás született
Biztonsági megállapodás született
Fotó: EPA / POOL OLIVIER HOSLET / POOL

  • A francia radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) nem fogja engedni, hogy Oroszország bekebelezze Ukrajnát, ha hatalomra kerül a parlamenti választásokon – jelentette ki csütörtökön Jordan Bardella pártelnök. „Nem fogom hagyni, hogy az orosz imperializmus bekebelezzen egy olyan szövetséges államot, mint Ukrajna” – mondta Bardella egy televíziós vitában, egyszerre ígérve „Ukrajna támogatását és az Oroszországgal való eszkaláció elkerülését”. Ugyanakkor Marine Le Pen, az RN korábbi parlamenti vezetője kijelentette, hogy pártja várhatóan abszolút többséget szerez a franciaországi parlamenti választásokon, kormányt alakít, és átveszi legalább a védelmi és fegyveres erők bizonyos döntéseit, többek között Ukrajnával kapcsolatban. Le Pen korábban baráti kapcsolatokat ápolt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és a Moszkvával való szorosabb kapcsolat mellett érvelt.
  • Jens Stoltenberg, a NATO vezetője csütörtökön azt mondta, hogy a „rugalmas” katonai szövetség képes átvészelni a nagyhatalmak politikai változásait az amerikai és a franciaországi választások előtt.

(MTI, The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!