5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Szövetségi Alkotmánybíróság ugyan megtiltotta Simeon/Maja T. kiadatását Magyarországnak, de elkéstek, addigra az átadás megtörtént. Hétvégén a németországi Jénában tartottak szolidaritási tüntetést. 

Olaszország után Németországban is témává váltak a magyar börtönviszonyok. A hétvégén Jénában tartottak szolidaritási tüntetést Simeon T. mellett, aki a magyar hatóságok szerint egyike volt azoknak az „antifasisztáknak”, akik tavaly februárban támadtak rá szélsőjobboldali vagy legalábbis annak tartott emberekre Budapesten. 

A 23 éves Simeon T.-t július elején adták át gyorsított eljárásban a német hatóságok Magyarországnak, azóta itt van előzetes letartóztatásban. A Szövetségi Alkotmánybíróság ugyan megtiltotta az önmagát nem binárisként azonosító, Maja keresztnevet használó (a cikkben így hivatkozunk rá – a szerk.) személy átadását az LMBTQ személyekkel ellenséges Magyarországnak, de a döntés elkésett, az átadás egy órával korábban megtörtént. 

A börtönviszonyok állítólag nagyon megviselik Maja T.-t. A jénai demonstráción felolvasott üzenetében az áll: a börtön olyan, mint „egy méreg, amely lassan szétterjed a szervezetben, megbénítva azt”. A fogoly majdnem napi 24 órában egyedül van, viszont egy kamera figyeli minden mozdulatát. A cellájában csótányok vannak, és minden nap levetkőztetik és megmotozzák – idézi az üzenetet a Bild

Simeon/Maja T.-t a német hatóságok átadják a magyar rendőrségnek
Simeon/Maja T.-t a német hatóságok átadják a magyar rendőrségnek
Fotó: Police.hu / Bild.de

A magyar hatóságok szerint a többnemzetiségű szélsőbaloldali csoport tagjai tavaly február 9. és 11. között öt támadást követtek el Budapesten, összesen kilenc embert vertek meg botokkal és viperákkal. A támadások célpontjai a „Becsület napja” néven emlegetett szélsőjobboldali megmozdulás résztvevői lettek volna, de egyáltalán nem biztos, hogy minden sértett ehhez a körhöz tartozott, mivel az áldozatokat azok ruházata alapján választhatták ki. 

Ugyanezekben a támadásokban vett részt a vád szerint az olasz Ilaria Salis, aki 15 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, majd házi őrizetben Magyarországon. Az ő börtönkörülményei, illetve az a tény, hogy kéz- és lábbilincsben vezették a tárgyalásra, általános felháborodást váltottak ki Olaszországban. Ügye egészen Giorgia Meloni miniszterelnök szintjéig jutott, aki felhívta emiatt Orbán Viktor magyar kormányfőt is. 

A 39 éves Salisra 11 év börtönt kért a magyar ügyészség, miután az idén januárban megkezdődött tárgyaláson nem ismerte be bűnösségét. A másodrendű vádlott, egy német férfi viszont igen, ő három év fegyházbüntetést kapott. 

Börtön helyett az EP-be

Salis végül idén júniusban szabadon távozhatott Magyarországról, miután Olaszországban EP-képviselővé választották, így mentelmi jogot kapott. Salis ügyének ismertsége hozzájárult ahhoz, hogy pártja, a Zöld és Baloldali Szövetség viszonylag jól szerepelt az EP-választáson, 6,78 százalékos eredménnyel összesen hat képviselők juttatott az uniós törvényhozásba. 

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter idén júniusban egy kormányinfón azt mondta: nem túl pozitív látlelet az olasz demokráciáról, hogy Salis bejutott az Európai Parlamentbe. Bejelentette azt is, hogy kérni fogják a mentelmi jog felfüggesztését, hogy folytatódhasson az eljárás. A tavaly februári támadásokat a magyar kormánypártok egyébként is kiemelten kezelték, mert annak bizonyítékét látták benne, hogy egyesek szélsőbaloldali erőszakot importálnak Magyarországra. Két hétig fogva tartották a Szikra Mozgalom egyik tagját is, aki ellen végül megszüntették az eljárást.

Ilaria Salis is részt vett az új Európai Parlament első plenáris ülésén Strasbourgban, ahol az Orbán Viktor által újonnan gründolt Patrióták Európáért pártcsalád meg is találta és keményen nekimentek felszólalásaikban.

„Tényleg azt várjuk, hogy ez lesz a történet vége? Tényleg azt hiszi, hogy ilyen könnyen megússza? Salis komolyan azt hiszi, hogy az igazságszolgáltatás nem fogja elkapni? Azt hiszi, hogy mindig védelmet fog élvezni? Eljön majd az idő, amikor nagyon magányos lesz. Nehéz megmondani, melyik a rosszabb, az a pillanat vagy az azt megelőző várakozás. Egy tipikus kisember, aki a baloldali-liberális álomvilágában él” – írták a Patrióták Twitteren.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!