3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar-EU viszony elmérgesedése miatt a Magyarországgal kapcsolatos döntésekben már „politikai elem” is van, ezért azonban a magyar kormány „keményen megdolgozott” – jelentette ki Szent-Iványi István külpolitikai szakértő a lapcsoportunk, a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban. Szerinte a Magyar Péter-jelenség „rendkívül pozitív”, ugyanakkor egyelőre „one man show”-ról van szó, és a Tisza Párt elnökének már be kellene mutatnia egy ütőképes csapatot.

A magyar uniós elnökség jó alkalom lett volna arra, hogy a kormány normalizálja a kapcsolatait az EU-val, de csak tovább rontott a viszonyon, az elnökség egy „megalázó vergődés” lett – véli az egykori SZDSZ-es országgyűlési és európai parlamenti képviselő, volt ljubljanai nagykövet, a Magyar Atlanti Tanács alelnöke. 

Megjegyezte, hogy Orbán Viktor július eleji moszkvai útja nagyon rossz visszhangra talált Brüsszelben, ráadásul a magyar kormány „nekiment” a következő uniós elnökséget adó lengyel kormánynak is. Az uniós pénzek egy részéhez ugyan már hozzáférünk, de fennáll a veszély, hogy a Helyreállítási Alapban mintegy hatmilliárd eurót végleg elbukhatunk. Magyarország tavasszal Kínától vett fel hitelt, ennek azonban Peking „megkéri majd az árát”.

Mindemellett Magyarországnak szeptember 17-ig 200 millió eurós büntetést kellene fizetnie – ennek elmulasztása esetén pedig naponta további egymillió eurót – az uniós menekültügyi szabályok megsértése miatt. Szent-Iványi István szerint a kormány „politikai terméket” csinált abból, hogy semmiképp sem engedi be a menedékkérőket, akik „amúgy” nem Magyarországra akarnak jönni.

Hozzátette ugyanakkor, hogy „a merkeli politika már a múlté”: több nyugati ország (például Németország és Dánia) is tanult a 2016-os migrációs és menekültválságból, és jelentősen szigorította és szigorítja bevándorláspolitikáját.

A belpolitikai helyzettel kapcsolatban kifejtette: a Magyar Péter-jelenséget „rendkívül pozitívnak” tartja, mert „ebben benne van az az esély, amit eddig senki nem gondolt, hogy itt tényleg megváltozhatnak a dolgok.” Hozzátette ugyanakkor, hogy egyelőre nem lát a Tisza Párt elnöke mögött egy olyan csapatot, amelyről az emberek elhinnék, hogy képes elvezetni az országot.

A podcastban szó esik még arról, hogy ki lehet a magyar uniós biztos az Európai Bizottságban, milyen nagy fordulat történt a magyar külpolitikában 2014-ben, miért romlott radikálisan a megítélésünk a NATO-n belül, veszélyben van-e az EU-tagságunk, miért vesztett az ellenzék 2022-ben, mi jöhet a 2026-os parlamenti választásokon, és milyen benyomást tett rá Magyar Péter egy személyes beszélgetés során. Az interjút a fenti videóban tekinthetik meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!