6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy brit férfi kipróbálta a Kínában megszokottnak számító 996-os munkarendet. Az volt a szerencséje, hogy viszonylag hamar kirúgták, így maradandó fizikai és pszichés állapotromlás nélkül visszakapta az életét. 

A 28 éves Jack Forsdike a saját bőrén tapasztalta meg, hogyan zsigerelik ki a 996-os munkarendet tartó kínai techcégek az alkalmazottaikat. A játékfejlesztőként dolgozó brit férfi – aki a Business Insidernek mesélte el tapasztalatait – két évig húzta az igát egy Guangzhouban működő techipari óriásnál. Forsdike részletesen beszámolt a lapnak arról, hogyan változtatta meg életét a 996-os munkarend. 

Nem segélyhívószám, hanem a modernkori rabszolgaság hívószava

A 996-os munkarend egy Kínában mára teljesen elfogadottá vált norma, amit – nem hivatalosan – egyre több cég vezet be a teljesítmény fokozása és a hatékonyság növelése érdekében. Valójában 72 órás munkahetet takar, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alkalmazottak reggel kilenctől este kilenc óráig dolgoznak a hét hat napján.

Jack Forsdike a Business Insidernek a kezdetekről úgy nyilatkozott: izgatott lett, amikor megtudta, hogy 996-os munkarend szerint fog dolgozni. Imádta a videójáték-fejlesztést, hat évig tanulta a kínai nyelvet az egyetemen, ismerte az ország kultúráját, így nem érezte tehernek, hogy az Európában megszokott, negyven órás munkahét helyett Kínában „egy kicsit” többet követeltek tőle. Úgy érezte, hogy valóra vált az álma, amikor 2024 januárjában fejlesztői állást ajánlottak neki. Ebben a munkakörben – noha a munkaszerződésében nem ez szerepelt – a céges normának megfelelően délelőtt tíz órától este tíz óráig kellett (volna) dolgoznia.

A kezdeti lelkesedés után Forsdike viszonylag gyorsan rájött, hogy naiv volt: a 12 órás napi munka teljesen bedarálta, azon kívül gyakorlatilag megszűnt az élete, ami friss házasként különösen kellemetlenül érintette. Elmondása szerint meg is kérte a főnökét, hogy bizonyos napokon korábban távozhasson a munkából, aki rá is bólintott. Azzal a kikötéssel, hogy addig működhet a dolog, amíg el tudja végezni a rábízott feladatokat. Azok viszont csak gyűltek és gyűltek, Forsdike pedig már a vasárnapokat is a munkahelyén töltötte, csakúgy, mint kollégáinak körülbelül a harmada, miközben elismerést nem kapott érte. Végül áprilisban jutott mélypontra: ekkor az iparági határidők miatt különösen zsúfolt időszak következett: hetekig 12-14 órás munkanapjai voltak, pihenésre egyáltalán nem jutott ideje, közben rendszeresen túlórázott. 

Vannak, akik belehalnak a munkába
Vannak, akik belehalnak a munkába
Fotó: Depositphotos

Ilyen egy 996-os munkanap 

„Általában valamivel tíz óra előtt értem be az irodába, ahol reggelivel indítottam: a céges menzán minden étkezést támogattak. Ezután 12:30-ig dolgoztam, majd következett a 90 perces ebédszünet. Ez egy kiváltságos időszak volt, tudtunk kávézni a kollégáimmal és szívhattunk egy kis friss levegőt is. Azt hiszem, ez volt az egyik oka annak, hogy túléltem a 996-os munkarendet” – idézte a lap Forsdike-ot. A délutáni munkát gyors vacsora követte, majd indult az esti műszak, alapból tíz óráig, a gyakorlatban viszont éjszakába nyúlóan. Forsdike azt is elmesélte, hogy főnökei rendszeresen este 9 órára időzítették a megbeszéléseket, nem igazán zavarta őket a késői időpont. Ennek köszönhetően munkatársaihoz hasonlóan éjfél körül ért haza, ahol szó szerint bezuhant az ágyba, hogy másnap reggel újra beugorhasson a mókuskerékbe.   

Magánélet nem létezik a 996-os munkarendben dolgozók számára. Akkor sem, ha van rá igényük, mert mondjuk családos emberek.

Forsdike alig találkozott a feleségével, nem jutott ideje a sportra sem: abbahagyta a teniszt és az evezést is. A mozgásszegény életmód és az egyoldalú táplálkozás gyorsan éreztette hatását: hízásnak indult és erőnléte is gyengült.

Mint mondta, az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy soha nem látták a döntéshozókat, felülről kapták az utasításokat, ahogy a határidőket is a számukra arctalan felsővezetők jelölték ki, közvetlen feletteseik, a csoportvezetők pedig tehetetlenek voltak. 

De mindannyian beletörődtek ebbe a helyzetbe - mesélte a brit férfi, aki 2024 májusában végül hosszabb szabadságra mehetett. Ám amikor visszatért a munkahelyére, az a hír várta, hogy projektjüket a vállalat elkaszálta, kollégái nagy részével együtt őt is elbocsátották. Mint mondta, csalódott volt, mert szívvel-lélekkel dolgozott, ugyanakkor felszabadult, hogy végre visszakaphatja a régi életét. „Megkönnyebbültem, hogy kirúgtak” – összegezte a végkifejletet.

Akik nem állnak be a sorba

Amint arról témával foglalkozó cikkében a Bloomberg írt, a kínai technológiai iparban általánosnak tekinthető, más iparágakra is átterjedt 996-os munkakultúra érzékelhető társadalmi-gazdasági változást indított be. A teljesítménykényszer, a munkahelyi bizonytalanság és az eddig is magas megélhetési költségek további emelkedése lassan, de biztosan elűzi a fiatalokat az olyan gazdasági szempontból kiemelkedően fontos megapoliszokból, mint Peking vagy Sanghaj. Egyre több fiatal kínai költözik vidéki nagyvárosokba, ami idővel komoly munkaerőpiaci átrendeződést indíthat el az országban.

Hiába elterjedt, nem legális a 996-os munkarend

A kínai munkajogi törvény nem teszi lehetővé a 996-os munkarendet. A heti munkaidőt 44 órában maximálja, és megszabja, hogy még a különleges okokból bevezetett túlóra – amit a munkáltatónak minden esetben egyeztetnie kell a szakszervezettel és a munkavállalókkal – sem haladhatja meg a napi három órát. Emellett a túlórát is ki kell fizetnie a munkáltatónak. Elvileg. Merthogy a gyakorlatban – ahogy azt Jack Forsdike esete is mutatja –, a kínai munkáltatók egy részét semmi nem tartja vissza attól, hogy nekik tetsző módon értelmezzék a munkajogi törvényt. 

Tudják, hogy baj van, de a gyökeres változáshoz több kellene

A vezető médiumok közül 2021-ben a BBC Online is beszámolt arról, hogy a kínai hatóságok igyekeznek szabályozni a munkavállalókat totálisan kizsigerelő 996-os munkarendet. A kínai legfelsőbb bíróság és a kínai munkaügyi minisztérium tíz munkaügyi vitával kapcsolatos bírósági döntésről számolt be - a munkaadók elrettentéséül, emlékeztetve őket arra, hogy a 996-os munkarend és a kifizetetlen túlórák illegálisak és büntethetők.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!