3p

Ha valami félremegy, akkor nagyon nagy baj lehet Stoltenberg szerint, Odesszában alig van áram, Melitopolt viszont az ukránok rakétázták. Háborús hírösszefoglaló.

  • Jens Stoltenberg a norvég közszolgálati médiának adott interjújában arról beszélt, hogy van esély az ukrajnai harcok ellenőrizhetetlenné válására, és NATO-Oroszország háborúvá szélesedésére. „Ha rosszul alakulnak a dolgok, akkor borzalmasan rosszul alakulhatnak” – fogalmazott a főtitkár.

Jens Stoltenberg aggódik a háború eszkalációja miatt. Fotó: nato.int
Jens Stoltenberg aggódik a háború eszkalációja miatt. Fotó: nato.int

  • A brit védelmi minisztérium szerin Irán az orosz haderőnek nyújtott támogatása a következő hónapokban tovább nőhet, cserébe pedig „soha nem látott” katonai támogatást nyújthat Moszkva Teheránnak. Oroszország további drónokat kaphat Irántól, de régóta szó van iráni ballisztikus rakéták oroszországi szállításáról is. Felmerült az a lehetőség is, hogy az iráni drónokat Oroszországban létesített gyártósorokon is összeállítsák. Cserébe Irán új orosz fegyvereket kaphat, illetve katonai fejlesztésekre vonatkozó tudást is kaphat, és akár nukleáris létesítményeinek továbbfejlesztésében is segítséget kaphat orosz szakemberektől.
  • Továbbra is heves harcok zajlanak a front keleti és délkeleti szakaszán, az elmúlt 24 órában öt ukrán civil halt meg és 13 sebesült meg az orosz támadások következtében az ukrán elnöki hivatal közlése szerint.
  • Odessza városában az orosz rakéta- és dróntámadások következtében teljesen leállt minden nem kritikus infrastruktúra energiaellátása. Az áramkimaradások a várost körülvevő régiót is érintik a helyi tisztviselők tájékoztatása szerint.
  • Több orosz katonai célpontot is ukrán rakétatámadás ért Melitopolban az elmúlt órákban. Az orosz laktanyákat ért támadásoknak sok halottja és sebesültje lehet, a kikerült felvételeken tüzek, illetve a helyszínre érkezett mentőcsapatok is láthatók. Melitopol nagyon fontos közlekedési csomópont is, amely összeköttetést biztosít a Krím-félsziget és a Kelet-Ukrajnában annektált területek között. Egyes feltételezések szerint az ukrán haderő a város elleni támadásokkal egy ebben az irányban készülődő offenzívát készíthet elő.

 

  • A Reuters értesülései szerint a Gazprom ma 42,6 millió köbméter gázt tervez Ukrajnán keresztül Európába szállítani, ez nagyjából megfelel az elmúlt napokban megszokott mennyiségnek.
  • A brit védelmi minisztérium elemzői úgy vélik, hogy a Putyin elnök által aláírt jövő évi költségvetési tervezet „túlzottan optimista” számokat tartalmaz a védelmi kiadásokra vonatkozóan. E szerint Oroszország 2023-ban mintegy 143 milliárd dollárnak megfelelő rubelt költene „védelmi, biztonsági és rendfenntartási” célokra, ez az összeg jóval magasabb mint a korábbi években, és a teljes orosz költségvetés közel egyharmadát teszi ki. Ha valóban ilyen összeget költene Oroszország ezekre a célokra, az „növekvő nyomást” helyezne az orosz költségvetés más területeire.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!