- Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter állítólag azt az utasítást kapta főnökétől, Vlagymir Putyin államfőtől, hogy az orosz hadsereg az év végéig foglalja el Donyeck megye teljes területét.
- A fotóval vagy videóval bizonyítható eszközveszteségeket listázó Oryx hírportál szerint október 8. és október 14. között az orosz hadsereg 173, az ukrán 37 járművet és tüzérségi eszközt vesztett. Az A tankot terén 43-4, a lövészpáncélosok terén 38-7 a veszteségarány. Ugyanakkor az oroszok megsemmisítettek két ukrán repülőgépet.
- Az orosz hadsereg két újabb támadást indított a luhanszki fronton keleten Krupjanszk és Liman irányába. Az előbbi gyorsan kifulladt, így az ukránok visszaszorították az oroszokat a kiindulási pontjukra.
- Az ukránok a front mögött lévő Tokmak városában lévő orosz bázisok ellen Himars-támadást indítottak. Ezzel egyidejűleg a településtől délre lévő Melitopolban szabotázsakciót hajtottak végre. Az előbbi célpontjai hadianyagraktárak voltak, az utóbbié az oroszok déli utánpótlásához használt vasútvonal.
- Az orosz hadsereg Avgyijivka elleni támadását eleinte üdvözölték az orosz bloggerek, ám két nap után egyre inkább azon szörnyülködnek, milyen sok műanyag zsákra van szükség az elesett orosz katonák hazaviteléhez. Úgy tűnik, a hadvezetés a próbálkozással csak Vlagyimir Putyin államfő elvárását akarta teljesíteni, hogy az orosz fél vegye vissza a kezdeményezést a háborúban.
- A déli fronton kialakított ukrán hídfőből nyugat felé, Kopani irányában araszolnak előre az ukrán csapatok.
- Bahmuttól délre átjutottak egy vasúti töltés mentén kiépített orosz védelmi vonalon tovább nyomulva kelet felé.
- A héten Kínába utazó Vlagyimir Putyin szakértők szerint a két ország viszonyában egyre inkább alárendelt szerepet játszó Oroszországot képviseli. Az orosz államfő az Európát és a Közel-Keletet Kínával összekötő szárazföldi kereskedelmi útvonal, az Új selyemút program elindításának 10. évfordulójára érkezik Pekingbe. Az orosz-kínai külkereskedelem jelentősen bővült az ukrajnai háború kezdete óta. Értéke 2022-ben elérte a 190 milliárd dollárt, amit idén 200 milliárdra akarnak növelni.
- A holland hatóságok vizsgálják az orosz Yandex Hollandiában bejegyzett vállalkozásának Yango taxibérlő alkalmazását. Azt feltételezik, hogy a rendszer továbbíthatja az európai felhasználók adatait az orosz belbiztonsági szervezetnek. Erre a gyanúra egy orosz törvény ad alapot, amely szerint a taxibérlések adatait meg kell osztani az FSB-vel. Ugyanezt a finn hatóságok is vizsgálták. Azt találták, hogy a Yango európai szolgáltatására nem vonatkozik az orosz jogszabály.
- A moszkvai folklórban „Putyin gyóntatójaként” ismert, finomabban fogalmazva az orosz államfő lelki tanácsadójaként is dolgozó Tyihon püspököt bízták meg az orosz ortodox egyház krími egyházmegyéjének vezetésével. Az egyházi férfiút lefilmezték Vlagyimir Putyin társaságában, amikor az elnök 2023 márciusában váratlan látogatást tett a félszigeten.
- Az orosz parlament az „áttelepült” fogalmával új társadalmi státusz létrehozásán dolgozik. Azokat az embereket akarják ebbe sorolni, akik nem pusztán munkavégzés céljából, hanem az orosz kormány politikai céljait elutasítva hagyták el Oroszországot. A legradikálisabb elképzelés szerint megtilthatják a hazatérésüket.
- Példátlan biztonsági intézkedések előzték meg Vlagyimir Putyin kirgizisztáni látogatását, hogy kizárják a orosz államfő elleni merényleteket vagy letartóztatási kísérletet. Putyin országa hanyatló befolyását próbálja megmenteni a volt szovjet tagköztársaságok körében.
- Burkina Faso szándéknyilatkozatot írt alá egy orosz atomerőmű építésére. A nyugat-afrikai országban a lakosság kevesebb mint negyedét látják el elektromos energiával. Az országot 2022 óta katonai junta irányítja, amely igyekszik jó kapcsolatokat kiépíteni a moszkvai vezetéssel.
- Tucker Carlson amerikai médiaszemélyiséget kiváló eszköznek tartja az orosz propaganda – derül ki kiszivárogtatott dokumentumokból. Ez nem azt jelenti, hogy befolyást gyakorolnának arra, amit mond, hanem azt, hogy víziója egybeesik az oroszok érdekeivel. Mindkét fél elaggott, hanyatló birodalomnak láttatja az Egyesült Államokat, amelyet a felfuvalkodott liberális dekadencia hat át és össze fog roskadni saját gigantikus képmutatásának súlya alatt.
- Az orosz vezetés langyos reakciója az Izraelt ért támadásra veszélyezteti a jó orosz izraeli kapcsolatokat – mondják szakértők. Az orosz diplomácia a Hamász elítélése helyett az USA elhibázott közel-keleti politikájáról beszél. Nem fogták fel, milyen mély sebet ejtett Izraelen az akció. Nem tudni, hogy Moszkva tudatosan politizál így vagy egyszerűen elszámolják magukat.
- Összesen 400 orosz állampolgár keresett kiutat az izraeli hadsereg ostroma alá került Gázai övezetből még egy héttel a Hamász terrortámadása után is. Moszkvai hivatalos források szerint az orosz diplomácia dolgozott a kimenekítésükön.
- Az Ukrajna ellen indított orosz invázió után Izraelbe menekült oroszokat ugyan sokként érte a Hamász és Izrael között kitört háború, de nem akarnak hazautazni. Ahogy egyikük fogalmazott, bár izraeli szállásán várja, hogy mikor szólal meg a következő légiriadó, mégis nagyobb biztonságban érzi magát, mint Moszkvában, amikor részt vett egy háborúellenes tüntetésen.
Még nem tudni, mikor indul a szárazföldi invázió
- A Gázai övezetben tevékenykedő legnagyobb ENSZ-szervezet az összeomlás határán áll a túlterhelés miatt. Philippe Lazzarini, a UN Relief and Works Agency for Palestine Refugees főtitkára úgy látja, a világnak ezen a részén megszűnt az emberhez méltó élet lehetősége. Szerinte a blokádot meg kell szüntetni, hogy a humanitárius segélyek eljuthassanak földönfutóvá vált emberekhez.
- Meg nem erősített amerikai források szerint hétfőn néhány órára megnyitják az egyiptomi–gázai határt. A segélyszervezetek folyamatosan követelik a menekülő útvonal szabaddá tételét.
- Az izraeli hadsereg szerint félmillió ember hagyta el a Gázai övezet északi részét. A Hamász akadályozza a távozásukat dél felé.
- Glad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete azt mondta, hogy országa nem akarja megszállni Gázát a Hamász megsemmisítése után. Joe Biden, az USA elnöke korábban azt nyilatkozta, hiba lenne, ha Izrael újra megszállná az övezetet.
- Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök katonákkal találkozva azt mondta, hogy hamarosan indul a Hamász terrortámadására válaszul kezdett hadműveletek következő szakasza. Ugyanakkor sem ő sem a hadsereg más forrásai nem beszélnek ennek időpontjáról.
- Az izraeli hadseregnek talán több időre van szüksége a felkészüléshez a támadásra. Ez volt a benyomása a BBC tudósítójának, aki vasárnap reggel a gázai határnál járt, és nem látta jelét annak, hogy a katonai járművek indulásra készek lennének.
- A Hamász október 7-ei terrorrohamának izraeli áldozatai meghaladták az 1400-at – jelentette a tel-avivi kormány. A gázai egészségügyi minisztérium szerint 2450 palesztin vesztette létét október 8-a óta és 9200 a sebesültek száma.
- A brit külügyminisztérium azt tanácsolja az Egyiptomba készülő turistáknak, hogy mielőtt elindulnak ellenőrizzék, hogy nyitva van-e az egyiptomi-gázai határ. Ha nyitva van, akkor csak a saját felelősségükre utazhatnak az országba, mert több száz ezer menekült és a közéjük rejtőzött terrorista jelenléte kezelhetetlen kockázatot jelent.
- Az izraeli hadsereg kivizsgálja, milyen körülmények között vesztette életét a Reuters újságírója Dél-Libanonban.
Források: BBC, Guardian, Moscow Times