- A friss műholdfelvételekből kiderül, hogy a fekete-tengeri orosz flotta hajóinak túlnyomó részét áttelepítették a keleti parti kikötőkbe. A Krím délnyugati csücskében lévő Szevasztopolt a várost ért sorozatos ukrán légi csapások nyomán nem tartják elég biztonságosnak.
- Orosz és ukrán források azt találgatják, hogy az ukrán hadsereg megpróbál elfoglalni a Krím nyugati partján egy kisebb várost, hogy felmutasson egy olyan sikert, amelynek alapján biztosíthatják a fegyverszállítások folytatódását.
- Ukrán források szerint sikerült elvágniuk Bahmut déli orosz utánpótlási útvonalait. Orosz források szerint pedig a várostól délre harcoló orosz csapatok parancsnokát statáriális jelleggel eltávolították a posztjáról.
- A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség határozatban szólította fel Oroszországot, hogy adja vissza az ellenőrzést Ukrajnának a zaporizssjai atomerőmű felett. Ez beismerése lehet annak, hogy a létesítményt megszállva tartó oroszok nem teszik lehetővé, hogy az ügynökség szakemberei az erőmű bármely részébe beléphessnek.
- A fényképpel vagy videófelvétellel bizonyítható veszteségeket listázó Oryx hírportál szerint szeptember második felében az ukrán veszteség 87, az orosz 197 katonai jármű volt. Tüzérségi eszközökben volt a legnagyobb különbség: 8 ukrán egységgel szemben az orosz veszteség 39.
- Ilham Alijev, Azerbajdzsán államfője azt mondta, hogy garantálják a Hegyi-Karabhban élő örmények biztonságát. Az enklávé azeri elfoglalása óta több mint százezer ott élő örmény menekült Örményországba. Jereváni hivatalos becslés szerint ezzel lényegében minden karabahi örmény elhagyta szülőföldjét.
- Az Afganisztánt irányító tálibok küldöttséget küldtek Moszkvába. A Kreml álláspontja szerint a tálib rendszer sokat fejlődött terrorista múltjához képest.
- Egy lelőtt orosz drónt az Egyesült Államok hadseregének navigációs rendszerével irányítottak – derült ki az utólagos vizsgálatból. Ehhez amerikai alkatrészeket építettek a repülő eszközbe.
- Az ukrán rendőrség talált egy orosz légvédelmi rakétakazettát négy rakétával a kijevi régióban. A tavalyi támadás után hátrahagyott fegyvert helyi lakosok vették magukhoz háborús trófeaként. A rakéták értéke sok ezer dollár.
- A Nemzetközi Valutaalap küldöttsége Kijevbe érkezett, hogy egyeztessen az ukrán kormánnyal a gazdaság további menedzseléséről. Az IMF szeptember utolsó hetében jelentette be, hogy megkezdi Ukrajnának nyújtott 15,6 milliárd dolláros hitelprogramjának második felülvizsgálatát. A négyéves csomag része annak a 115 milliárd dolláros globális támogatási csomagnak, amit az ország háborús támogatásként kap.
- Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke kijelentette, hogy kormánya továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, annak ellenére, hogy a költségvetés további finanszírozásáról folytatott kongresszusi vitában kivették az újabb anyagi támogatásokat a büdzsé kiadásai közül.
- Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője úgy véli, hogy az ukrajnai háborúban meghalt besorozott bűnözők letörlesztették a társadalommal szembeni tartozásukat. Az anyaföldért adták az életüket – mondta a fronton szolgált katonákkal találkozva a televízió nyilvánossága előtt.
- Az orosz kormány kiterjedt kampányt indított a jövő márciusban tartandó elnökválasztás előkészítéseként, hogy meggyőze a fiatalokat a regnáló rezsim legitimitásáról. Egy az egész országra kiterjedő iskolai órát is tartottak ennek szellemében a Központi Választási Bizottság felállításának 30. évfordulója alkalmából.
- Az Orosz Föderáció tagköztársaságainak majdnem mindegyikében az ott élő oroszok vannak többségben. Ezért nem valószínű, hogy az ukrajnai háborúban megtépázott Oroszország szétesik – vélik szakértők. A Szovjetunió felbomlásakor a kilépő államokban kisebbségben voltak az oroszok.
- A szabadságon lévő ukrán katonák körében elterjedt a kábítószerezés, amivel a háborúban elszenvedett lelki sérüléseiket próbálják kezelni. A kijevi egészségügyi minisztérium becslése szerint a katonák 57 százalékát veszélyezteti poszttraumás stressz szindróma (PTSD).