4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Megváltozott az amerikai álláspont. További szankciók várhatók Kína ellen a háború miatt. Háborús összefoglalónk a harcok 828. napján.

  • Az amerikai elnök, Joe Biden úgy döntött, hogy Ukrajna oroszországi határának egy részén amerikai gyártmányú fegyvereket lehet bevetni orosz területek ellen, Moszkva Harkiv városa elleni offenzívájának ellensúlyozására, ezzel enyhítve Ukrajna védekezési képességének fontos korlátját. „Az elnök a közelmúltban arra utasította csapatát, hogy biztosítsa, hogy Ukrajna képes legyen az Egyesült Államok által szállított fegyverek használatára Harkiv térségében, hogy Ukrajna visszatámadhasson az őket támadó vagy megtámadni készülő orosz erőkre" - mondta egy amerikai tisztviselő. A változtatás azt is lehetővé teszi, hogy az ukrán hadsereg célba vegye a belgorodi régióban a határon túl gyülekező orosz erőket, de továbbra is tiltják az Egyesült Államok nagy hatótávolságú rakétáinak Oroszországon belüli csapásait.

Harkivban egyre gyakoribbak az orosz rakétatámadások
Harkivban egyre gyakoribbak az orosz rakétatámadások
Fotó: MTI/EPA

  • Kína Oroszországnak nyújtott támogatása „nemcsak Ukrajna biztonságát, hanem Európa biztonságát is fenyegeti” – mondta Vedant Patel, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője egy nappal azután, hogy Washington azzal vádolta meg a pekingi vezetést, hogy támogatja az orosz háborút, és további nyugati szankciókat helyezett kilátásba. Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes és Jon Finer nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes csütörtökön Washingtonban találkozott Ma Zhaoxu kínai külügyminiszter-helyettessel. Patel nem kívánt részleteket közölni a jövőbeni szankciókkal kapcsolatban, de hozzátette: „Ha Kína nem csökkenti az orosz védelmi ipari bázis támogatását, az Egyesült Államok készen áll további lépésekre." A Biden-adminisztráció decemberben végrehajtási rendeletet adott ki, amelyben szankciókkal fenyegette azokat a pénzintézeteket, amelyek segítik Oroszországot a nyugati szankciók megkerülésében. Campbell szerint a kínai támogatás „az ország vezetésének jóváhagyásával” segített Moszkvának abban, hogy megújítsa hadseregét, beleértve a nagy hatótávolságú rakéta-, tüzérségi és drón-képességeket, valamint a harctéri mozgások nyomon követését.
  • Legkevesebb hárman meghaltak és 16-an megsérültek, miután orosz rakéták három ponton is becsapódtak Harkivban, Ukrajna második legnagyobb városában – közölték helyi tisztviselők péntek hajnalban. A támadásról szóló beszámolók szerint a rakéták egy ötemeletes lakótömböt, egy háromemeletes épület üzletét és egy varrógyárat találtak el – jelentette a Reuters. Oleh Sziniehubov regionális kormányzó elmondta, hogy a város Novobazarszkij kerülete elleni támadások „kettős csapás” technikát alkalmaztak: egy második támadást röviddel az első után, ugyanazon a helyen. Elmondta, hogy az előzetes információk szerint S-300-as rakétákat használtak. Sziniehubov elmondta, hogy a helyi idő szerint éjfél körül történt támadásban legalább két gyerek is megsérült.
  • Az Amnesty International pénteken közölte, hogy az orosz hatóságok egyre gyakrabban a gyermekeket és a hozzátartozókat büntetik, ha a Kreml Ukrajna elleni inváziójának ellenzéséről van szó. Az orosz hatóságok az invázió óta a gyerekeket arra használják, hogy nyomást gyakoroljanak a szülőkre, és azzal fenyegetődznek, hogy megvonják a szülői jogokat, vagy intézetekbe helyezik a gyermekeket – áll a jogvédő szervezet jelentésében. Egyes szülőknek gyermekeikkel együtt kellett elmenekülniük Oroszországból, nehogy elszakítsák tőlük. „Annak ellenére, hogy a Kreml a család értékéről beszél, éppen a gyerekek és szüleik közötti köteléket használják ki szemérmetlenül az ellenvélemények letörésére” – mondta Oleg Kozlovszkij, az Amnesty Oroszország-kutatója. „Ebben a politikailag motivált, gyermekek elleni támadásban az iskolák és a tanárok az üldöztetés és az állam önkényes beavatkozásának eszközeivé váltak" - mondta, hozzátéve, hogy az iskolák „hamis, a kormány által közölt narratívákra" tanítják a gyerekeket.

(The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!