3p

Tényleg elhozza a Kánaánt Trump az Orbán-kormánynak?
És a békét Ukrajnában?
Fordulat jön az európai bevándorlás-politikában?

Online Klasszis Klub élőben Káncz Csabával!

2025. február 19. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán határok ügyében minden lehetséges, bár reálisan kell hozzáállni a béketárgyalásokhoz – jelentette ki Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter pénteken Varsóban, a lengyel hivatali kollégájával tartott közös sajtóértekezleten.

A Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszterrel folytatott megbeszélést követő sajtókonferencián Hegseth újságírói kérdésre válaszolva „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak esetleges visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát.

Megjegyezte egyúttal: az ő feladata az, hogy „egy adag realizmust vigyen” a tárgyalásokba, „soha nem korlátozná viszont azt”, amit Donald Trump elnök „kész elérni Oroszország és Ukrajna szuverén vezetőivel folytatott tárgyalásokon”.

„Azt hiszem, minden lehetséges” – jelentette ki Hegseth, hozzátéve: a tárgyalások egy részét az amerikai, az ukrán, és orosz elnök részvételével folytatják, és „valószínűleg Európa is szerepet vállal ebben a vitában”.

Az amerikai védelmi minisztert arról is kérdezték, bízik-e abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tiszteletben tartja majd a kötendő békemegállapodás eredményét, illetve a NATO hozzáállása bátorítja-e őt egy későbbi újbóli támadásra.

Ukrán katonák egy CV90-es gyalogsági harcjárműben a frontvonal közelében a kelet-ukrajnai Harkiv megyében (korábbi felvétel)
Ukrán katonák egy CV90-es gyalogsági harcjárműben a frontvonal közelében a kelet-ukrajnai Harkiv megyében (korábbi felvétel)
Fotó: MTI/AP

„Nem hiszem, hogy a tárgyalások eredménye bátorítaná Putyint, ő tudatosítani fogja, hogy a NATO elrettentő képessége erős” – válaszolt Hegseth. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a NATO növelje védelmi kiadásait.

Putyin a béketárgyalások eredményétől függetlenül győzelmet hirdet majd – folytatta. „Az ukránok bátorságának és a szövetségesek támogatásának köszönhetően” viszont a háború elején sikerült megakadályozni, hogy Oroszország elérje a célját. Ezért most „határozottabb a frontvonal” – szögezte le az amerikai miniszter.

Hozzátette: a tárgyalások során nem szükséges megbízni a másik félben. Ronald Reagan volt amerikai elnök szavait idézve, kijelentette: „Ha nem bízol valakiben, ellenőrizni kell őt”. „Hitelesítési lépéseket teszünk, és gondoskodunk arról, hogy a béke tartós legyen” – jelezte Hegseth.

Az esetleges fegyverszünetről szólva elmondta: Donald Trump célja „az öldöklés, az erőszak, a halál megállítása”, a fegyverszünet pedig a békefolyamat első szakasza lehetne.

Valószínűtlennek ítélte, hogy amerikai katonák ukrajnai jelenléte a béketárgyalások napirendjén szerepelne. „Nem hiszem, hogy ezt Trump elnök akarná, ezt az európaiaknak kellene megoldaniuk” – fogalmazott.

Felszólalásában „példaértékű európai szövetségesnek” nevezte Lengyelországot. Ennek kapcsán utalt a lengyel védelmi kiadásokra.

Aláhúzta: szükség van a „kemény erőre” (hard power). A „soft power” (puha erő), ezen belül a diplomácia fontos, fontosak a tárgyalások, „de végeredményben a tankok, a lőszerek, a helikopterek, a hard power a legfontosabb” – jelentette ki Hegseth.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!