3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai cégek alapvetően pozitívan fogadják a Bajnai-kormány lépéseit az élőmunkát terhelő járulékok és adók csökkentése terén, de nem érzik azokat átütő erejűnek - derül ki a Szonda Ipsos és a Lépéselőny.hu közös kutatásából.

A kutatásról szóló csütörtöki közlemény szerint az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék mértékének csökkentése a hazai cégek kétharmada szerint segíti ugyan a hazai munkahelyek megtartását, de csak kis mértékben. Ugyancsak a válaszadók kétharmada állította, hogy a társasági adó terén történt változások nincsenek érdemi hatással cégük tevékenységére. A vállalatok döntéshozói szerint 13-14 százalékos társasági adókulcs volna kívánatos Magyarországon.

A legalább egy főt foglalkoztató hazai vállalkozásokra reprezentatívnak tekinthető online felmérés 1.083 cég részvételével folyt idén júniusban a Szonda Ipsos Üzleti Klubjában, a Lépéselőny.hu támogatásával. A kutatásban elsősorban vállalati döntéshozók vettek részt.

Az élőmunka terheinek enyhítése a válaszadók 65 százaléka szerint nincs érdemi hatással a feketegazdaság visszaszorítására, 68 százalékuk szerint pedig nem befolyásolja vállalatuk versenyképességét. Megosztottak a cégvezetők annak megítélésében, miként hat az intézkedés a magyar vállalatok versenyképességének javítására, vagy a magyar gazdaság növekedésére. A válaszadók egyik fele szerint kismértékű hatása van, a másik fele szerint semmilyen hatása sincs.

Az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék csökkentése csak a vállalatok kisebbik részének működésére van közvetlen hatással. A cégek 41,5 százaléka szerint így várhatóan csökkenhet a veszteségük, 24,2 százalék állította, hogy emiatt növekedhet a nyereség és 21,7 százalékuk válasza volt, hogy ennek köszönhetően a korábban tervezettnél több pénzt tudnak majd fejlesztésre, beruházásra fordítani. A vállalatok hatoda kevesebb munkavállalót bocsát el, és ugyancsak ennyi fordítja majd az így felszabaduló forrásokat nagyobb bérfejlesztésre.

A közlemény szerint a társasági adókulcs megemelésének és a különadó eltörlésének fogadtatása viszont inkább közömbösnek mondható. A többség, 65,8 százalék szerint gyakorlatilag nincs hatása a változásnak, míg 23,6 százalék gondolta úgy, hogy ez inkább rosszul vagy nagyon rosszul, és 10,6 százalék szerint jól vagy nagyon jól érinti a cégét.

A kutatás arra is kitért, hogy a vállalatok vezetői szerint, vajon mekkora társasági adókulcs biztosítana a költségvetés számára elegendő bevételt és tenné egyidejűleg versenyképessé a magyar vállalatokat is a régióban. A válaszadók ezt a szintet 13-14 százalékra tették – a közép-magyarországi, illetve a több bevétellel rendelkező cégek jellemzően picit magasabb, míg a nem közép-magyarországi és kisebb cégek alacsonyabb szintet tartanának kívánatosnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!