3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tizennégy évi szabadságvesztésre ítélte egy londoni bíróság hétfőn az úgynevezett Libor-botrány egyik vádlottját. Tom Hayes az ügy első elítéltje Nagy-Britanniában.

A 35 éves férfit nyolc pontban - többek közt csalás céljával szőtt összeesküvésben - mondták ki bűnösnek a globális irányadó londoni bankközi kamatláb, a Libor manipulálásában való részvételéért. Hayesnek legalább a büntetése felét le kell töltenie, mielőtt feltételesen szabadlábra bocsáthatják.

A súlyos csalások felderítésére szakosodott brit nyomozóhatóság (Serious Fraud Office, SFO) szerint az egykori kereskedő volt az ügy egyik központi figurája, aki 10 pénzintézetre kiterjedő hálózatot szervezett a Libor manipulálására, esetenként vesztegetéssel.

A Libor-botrány 2012-ben robbant ki, és az egész globális bankszektort megrázta. Nagy-Britanniában az SFO és a pénzügyi felügyelet feltárta, hogy kereskedők a globális pénzügyi válság előtt és alatt haszonszerzés céljából manipulálták a Libort (London interbank offered rate), a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlábát, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint évente 360 ezer milliárd dollár összértékű pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a teljes világgazdaság éves össztermékének (GDP) több mint az ötszöröse.

A Libor - amelyet naponta rögzítenek a kialakításában részes bankok által saját bankközi hitelköltségeikről beterjesztett becslések alapján - közvetlenül befolyásolhatja a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók közötti pénzügyi tranzakciók értékét, a befektetési bankok által terjesztett szintetikus termékek - vagyis a többféle befektetési eszközből összeállított csomagok - és számtalan egyéb származékos ügylet árfolyamát. Mindez átszűrődhet kiskereskedelmi szintre is, hatást gyakorolva például a lakossági jelzálogkamatokra, a hitelkártya-használati díjakra vagy a gépjárműhitelek kamataira.

Az ügyben több nagy bankot, köztük a Barclayst és a Royal Bank of Scotlandet (RBS) több száz millió fontos bírsággal sújtották a brit és az amerikai piacfelügyeleti hatóságok. Több kereskedő ellen vádat emeltek Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban.

Hayes eleinte együttműködött a hatóságokkal, beismerő vallomást tett, azonban négy hónappal az után, hogy 2013-ban vádat emeltek ellene, lecserélte ügyvédeit, és ártatlannak vallotta magát. Ügyvédje arra kérte a bíróságot, vegye enyhítő körülményként figyelembe, hogy védencéről megállapították, Asperger-szindrómás. A betegséget az autizmus enyhébb változataként tartják számon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!