3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2011-ben az elmúlt 10 év legkevesebbje volt az állami büdzsé adóbevételeinek GDP-hez viszonyított aránya. Ennek ellenére a visegrádi országok között még mindig nagyon sok a 37,1 százalék.

Az Eurostat legfrissebb elemzése a tagállamok költségvetésének adóbevételeit vette górcső alá, egyetlen hiba, hogy értelemszerűen csak 2011-gyel bezárólag tartalmaz adatokat a statisztika, hiszen a tavalyi évre vonatkozóan legjobb esetben is csak elnagyolt becslésekkel lehetne dolgozni.

Magyarország esetében 2011-re az unió statisztikai hivatala 37,1-os GDP-arányos adóbevételt számolt. Ez a kategória egyébként az uniós ESA szerint veszi figyelembe az adatokat, vagyis a termelési és importadókat, a jövedelem és vagyoni típusú adókat, a társadalombiztosítási bevételeket és a tőkeadókat veszi figyelembe. Összegszerűen ez a 37,1 százalék kicsivel több mint 37 milliárd eurónyi adót jelentett.

2001 és 2011 közötti adatokat szemléltet az alábbi grafikon is, melyen jól látható, hogy 2007-ben hirtelen igencsak megugrott az adóbevétel a GDP arányában, ami a 2006 nyarán bejelentett Gyurcsány-féle, erősen bevételközpontú megszorító csomag eredménye volt. A 2007-es 40,5 százalékos csúcs után 2011-re 37,1 százalékot közölt az Eurostat. Bár 2012-re értelemszerűen még nincs adat, ám a tavalyi első három negyedévben az mfor.hu számítása szerint az adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya 38,2 százalék volt. Legutóbb egyébként 2010-ben volt ezen a szinten a mutató.

A termelési és importadókat nézve az egyik legmagasabb arány kapcsolódott Magyarországhoz 2011-ben, vagyis 17 százalék, aminél magasabbal egyedül Svédország rendelkezik, ott a GDP arányában 18,6 százalékot tesznek ki a termelési és importadók. Egyébként az Eurostat elemzése megjegyzi: a magas arány oka, hogy hazánkban egyre inkább a közvetett adók irányába történő eltolódás látszik - elég egyébként ha csak a 27 százalékos áfakulcsra gondolunk. Kategóriánként nézve a GDP 13,1 százaléka folyik be a társadalombiztosítási bevételekből, a jövedelem és vagyonadókból 6,4 százalék, a tőkeadókból pedig mindössze 0,1 százalék.

Magyarország az uniós középmezőnyben

Ha az uniós tagállamokat nézzük, akkor Magyarország helyzetét elfogadhatónak is tekinthetjük, hiszen az uniós és az eurózónás átlag alatti GDP-arányos adóbevételre tett szert 2011-ben a statisztika szerint. A teljes EU-ban a GDP 40 százaléka származott adóbevételekből, míg az eurózónában ez az arány 40,8 százalék.

Az uniós rangsor élén Dánia áll, itt származik a legtöbb GDP-arányos adóbevétel a már fentebb említett adócsoportokból, 48,6 százalék. A második legmagasabb arány Franciaországhoz kötődött 2011-ben, 45,9 százalék, a dobogó harmadik fokára pedig Svédország ért fel a maga 44,9 százalékos bevételével. A lista sereghajtója Lettország, ahol a GDP arányában a legkevesebb adóbevétel folyt be az állami kasszába, vagyis 26,4 százalék. Előtte Bulgária áll 27,2 százalékkal és Románia 27,3 százalékkal.

Ha a visegrádi országokat nézzük, akkor hazánk az éllovas, hiszen a magyar után a cseh büdzsébe folyik be a GDP arányában a legtöbb adóbevétel, vagyis 34,5 százalék, majd Lengyelország 32,4 százalékkal áll, végül Szlovákiában képezi a bevétel legkisebb részét az adó: 28,8 százalékot.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!