3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2010 és 2014 közötti ciklus messze legvitatottabb intézkedése, a dohánypiac újraosztása most a jövedékiadó-csökkenésben is megmutatkozik. A kormány szerint nincs semmi látnivaló, csak sikerült leszoktatni 200 ezer embert.

Magyarországon 2012 óta csökkent a dohánytermékekből származó jövedékiadó-bevétel. Míg a dohányboltok megnyitása előtt 344,7 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, tavaly már csak 287,9 milliárd volt ez az összeg – derült ki Tállai András NGM államtitkár írásbeli válaszából.

Az adó összegének csökkenése önmagában örömteli adat lenne, hiszen azt jelentené, hogy az emberek letették a cigarettát. Egy tökéletes világban egyetlen forint sem folyna be a dohánytermékek jövedéki adójából. Tállai András válaszából úgy tűnik, hogy ő is egy hasonló világot képzel el, hiszen szerinte 2 év alatt 200 ezer embert sikerült leszoktatni a cigarettáról, ahogy az a cigarettafogyasztási statisztikákból (szerk.: hogy pontosan melyekből az nem derül ki) és az Egészségügyi Világszervezet „elismeréséből” (szerk.: ebben főként a zárt térben való dohányzás tilalma játszott szerepet, amely valóban régóta várt jó döntés volt) is kiderül.

Update:

A „milyen statisztika alapján vette az államtitkár a 200 ezres számot?” kérdésünkre időközben reakció érkezett az Országos Egészségfejlesztési Intézettől, ahol kutatást végeztek a felnőtt magyar lakosság dohányzási szokásaival kapcsolatban. Ez alapján tavaly előtt 19 százalékunk gyújtott rá naponta és 2 százalékunk alkalmanként. Ez 2012-höz képest komoly csökkenés, ugyanis akkor még 28 százalékunk dohányzott rendszeresen. Az alkalmanként rágyújtok aránya 1 százalékkal nőtt ugyan, de ez az összképen alig ront. 2013-ra a leszokottak aránya 16 százalékról 22 százalékra emelkedett, amely azt jelenti, hogy több mint 211 000 fő hagyta abba a dohányzást – állapítja meg a felmérés.

Hogy egy kicsit mi is utánanézzünk a statisztikáknak érdemes visszatekinteni a NAV egy tavaly novemberi sajtótájékoztatójára, amelynek témája a 2012 óta brutális mértékben megemelkedett dohány-feketekereskedelem visszaszorítása volt.

A GfK piackutató adatai szerint a 2012-ben még 5,8 százalékos feketepiac 2013 év végére 11,8 százalékra ugrott, tavaly pedig 12,1 százalékos volt az arány. Ennek oka igen prózai, a cigaretta ára itthon uniós viszonylatban is kiemelkedő mértékben emelkedett, elérte az 1000 forintot is, mialatt a környező országokban 100(!) forintba is kerülhet egy doboz cigi. Persze az sem tett jót a kereskedelemnek, hogy nagyságrendekkel csökkent az árusítóhelyek száma, ami főleg vidéken jelentett problémát.

A felmérés eredménye alapján a kormányzat célja, hogy visszaszorítsa a dohányzást, sikeres volt, amelynek értékéből az sem von le, ha ezt az árak komoly emelésével érték el. A másik oldalon viszont nem mehetünk el amellett, hogy az új értékesítési rendszer átalakítása kedvezett a csempészett cigaretták "piacának", amely nem csak a bevételek kisesését hanem nagyobb egészségügyi kockázatot is jelent. 

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!