Véglegesítette tavalyi, illetve felülvizsgálta az idei év első hat hónapjának külkereskedelmi adatait a statisztikai hivatal. A legnagyobb változást mind nominálisan, mind százalékos eltérésben 2012 januárjára közölte a KSH. A mostani számok 111 millió euróval kisebb többletet jelentenek, ami 31 százalékos mínuszt jelent. Nominálisan 100 millió euró értékben történt kiigazítás 2012 novemberében és idén májusban is.
Ráadásul, ha a negyedéves eltéréseket nézünk, akkor a legnagyobb differenciát összesítve az idei április-június időszakban láthatunk. Az eltérés euróban 147 milliót, forintban pedig 43 milliárdot tesz ki. Ez pedig igen jelentős elmozdulás, hiszen a második negyedévben az "új adatokkal" számolva összesen 531 milliárd forint volt a külkereskedelmi többletünk, tehát a korrekció majd’ 10 százalékos.
Ez pedig a GDP szempontjából is igen kedvezőtlen változás. A nettó export (az export és az import különbözete) hozzájárulása a bruttó hazai termékhez az első negyedévben például 8,7 százalék volt. Vagyis egy 10 százalékos negatív elmozdulás a nettó exportban - minden egyéb változatlansága mellett - 0,8-0,9 százalékponttal csökkenti a GDP-t.
Persze azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a KSH által közölt külkereskedelmi mérleg, illetve a GDP-ben közölt nettó export nem egyezik megy egymással, hiszen előbbi csak a termékforgalmat takarja, vagyis nem tartalmazza például a turizmust. Ez pedig (a szolgáltatásokkal együtt) mindenféleképpen mérsékelni a fogja a negatív hatást. Ettől függetlenül a most közölt adat – a pénteki beruházási adatokkal szemben - a várakozásokhoz képest mindenféleképpen lefele húzza a második negyedéves magyar GDP-t, amelyet szerdán ismerhetünk majd meg.
A most közölt adatmódosítások egyébként – érdekes módon – csak minimálisan változtatták meg a legfrissebb, még előzetesnek számító júniusi számokat. A külkereskedelmi mérleg többlete euróban 2,1 millióval, forintban félmilliárddal lett kisebb. Az export és az import is 15-15 millió értékben csökkent.
Ha a korábbi hónapok változását vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy a változásokért 2012-ben az export, idén viszont az importrevíziók a "felelősek". A behozatal második negyedévre elszámolt 109 millió eurós bővülése erősödő belső fogyasztásra, illetve beruházásokra utal. Ez utóbbit a pénteki beruházási statisztikában már látni is lehetett.
mfor.hu