3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábban közöltekhez képest tavaly elsősorban az alacsonyabb kivitelnek, idén pedig a magasabb behozatalnak köszönhetően összesen 100 milliárd forinttal lett kisebb a többlet.

Véglegesítette tavalyi, illetve felülvizsgálta az idei év első hat hónapjának külkereskedelmi adatait a statisztikai hivatal. A legnagyobb változást mind nominálisan, mind százalékos eltérésben 2012 januárjára közölte a KSH. A mostani számok 111 millió euróval kisebb többletet jelentenek, ami 31 százalékos mínuszt jelent. Nominálisan 100 millió euró értékben történt kiigazítás 2012 novemberében és idén májusban is.

Ráadásul, ha a negyedéves eltéréseket nézünk, akkor a legnagyobb differenciát összesítve az idei április-június időszakban láthatunk. Az eltérés euróban 147 milliót, forintban pedig 43 milliárdot tesz ki. Ez pedig igen jelentős elmozdulás, hiszen a második negyedévben az "új adatokkal" számolva összesen 531 milliárd forint volt a külkereskedelmi többletünk, tehát a korrekció majd’ 10 százalékos.

Ez pedig a GDP szempontjából is igen kedvezőtlen változás. A nettó export (az export és az import különbözete) hozzájárulása a bruttó hazai termékhez az első negyedévben például 8,7 százalék volt. Vagyis egy 10 százalékos negatív elmozdulás a nettó exportban - minden egyéb változatlansága mellett - 0,8-0,9 százalékponttal csökkenti a GDP-t.

Persze azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a KSH által közölt külkereskedelmi mérleg, illetve a GDP-ben közölt nettó export nem egyezik megy egymással, hiszen előbbi csak a termékforgalmat takarja, vagyis nem tartalmazza például a turizmust. Ez pedig (a szolgáltatásokkal együtt) mindenféleképpen mérsékelni a fogja a negatív hatást. Ettől függetlenül a most közölt adat – a pénteki beruházási adatokkal szemben - a várakozásokhoz képest mindenféleképpen lefele húzza a második negyedéves magyar GDP-t, amelyet szerdán ismerhetünk majd meg.

A most közölt adatmódosítások egyébként – érdekes módon – csak minimálisan változtatták meg a legfrissebb, még előzetesnek számító júniusi számokat. A külkereskedelmi mérleg többlete euróban 2,1 millióval, forintban félmilliárddal lett kisebb. Az export és az import is 15-15 millió értékben csökkent.

Ha a korábbi hónapok változását vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy a változásokért 2012-ben az export, idén viszont az importrevíziók a "felelősek". A behozatal második negyedévre elszámolt 109 millió eurós bővülése erősödő belső fogyasztásra, illetve beruházásokra utal. Ez utóbbit a pénteki beruházási statisztikában már látni is lehetett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!