3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elképesztő veszteségeket okoz világszerte a mostani hitelválság. A bankszektorban például 4100 milliárd dolláros mínuszt becsül az IMF friss jelentése.

A világ bankjai és más pénzintézetei az összesen mintegy 58 billió dolláros amerikai, európai és japán értékpapír-befektetéseikből és más kintlevőségeikből 7 százalékos, 4,1 billió dolláros értékvesztésére számíthatnak. Mindezt az Egyesült Államokból indult nemzetközi pénzügyi válság miatt kell elszenvedniük,állítja legújabb becslésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Statisztikáiból az is kitűnik, hogy a magyar helyzet nemzetközi összehasonlításban jó.

A teljes veszteségből a pénzintézetek 2007 és 2010 között 2,7 billió dollárt kénytelenek leírni közvetlen amerikai származású kölcsönök és értékpapírok miatt, becsli az IMF. Januárban 2,2 billió dollárra, tavaly októberben 1,4 billió dollárra becsülték ezt a tételt az IMF elemzői.

A pénzügyi válság "valószínűleg hosszú és mély lesz", írták kedden. Dicsérték az állami hatóságok intézkedéseit világszerte, de hozzátették, hogy "a gazdaságpolitikák a szükséges források méretével küzdenek". Az IMF szerint az amerikai pénzintézetek 510 milliárd dollárnyi leírást jelentettek tavaly év végéig, és még 550 milliárd veszteség bevallása vár rájuk idén és jövőre. Az euróövezetben a pénzintézetek 154 milliárd dollárnyi leírásról adtak számot év végéig, és még további 750 milliárd leírására kell számítaniuk.

A magyar pénzintézetek helyzete nemzetközi összehasonlításban viszonylag jó, az IMF által kedden összesített adatok szerint. A bankok tőkéjének aránya a mérlegfőösszeghez képest Magyarországon 8,0 százalékos volt tavaly év végén, ezzel a középmezőnyben volt, Csehország 5,7 százalékos, Ausztria 6,2 százalékos vagy Franciaország 5,5 százalékos, Norvégia 4,2 százalékos arányához képest. Az Egyesült Államokban az arány 9,6 százalékos volt.

A nem teljesítő kölcsönök aránya a teljes kihelyezett kölcsönökhöz képest Magyarországon tavaly átlagosan 2,9 százalékos volt, az IMF kedden megjelent statisztikája szerint. A helyzet romlott a 2007-es 2,5 százalékról, de Csehországban a 2007-es 2,7 százalékról tavaly 3,1 százalékra rosszabbodott, Lengyelországban 5,2 százalékról csak 4,4 százalékra javult az arány. Nyugat-Európából kevés adat van tavalyról, de például Franciaországban és Németországban már 2007-ben is 2,7-2,7 százalékos volt az arány. Az Egyesült Államokban a 2007-es 1,4 százalékról tavaly őszig 2,3 százalékra emelkedett a nem teljesítő adósságok aránya.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!