A magyarországi adórendszer versenyképességének javítása céljából, az új gazdasági rendszer kialakításának részeként legfontosabb feladat az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer bevezetése, a gyermeket vállaló családok terheinek mérséklése, a családi típusú adóztatás megteremtése, valamint az adóztatás jelentős egyszerűsítése - foglalja össze az Nemzetgazdasági Minisztérium háttéranyaga az adózás területén a legfontosabb feladatokat.
A személyi jövedelemadóztatás bonyolult rendszere leegyszerűsödik, mert minden típusú jövedelem azonos terheléssel adózik az egykulcsos adó esetén. A világon ma már húsznál több olyan ország van, például Észtország, Ukrajna, Oroszország, Litvánia, Lettország, Szlovákia, Románia és Bulgária, ahol egykulcsos az szja.
A módosítás hatására a kormányzat arra számít, hogy az alacsonyabb adókulcs többletteljesítményre ösztönöz, a következő három évben várható adóváltoztatások hatására nő a lakosság rendelkezésére álló jövedelem, melynek hatására nőni fog a fogyasztás és a megtakarítások szintje.
A módosítás hatására egyszerűbbé és átláthatóbbá válik az adóbevallás, az ellenőrzés és az adóadminisztráció. A tárca szakemberei úgy vélik, hogy az adóváltozásoknak közvetlen pozitív hatásuk lehet a gazdasági versenyképességre, ezért a hazai és a külföldi befektetők számára is vonzóak.
Az összegzés szerint az adócsökkentés ellenére az új rendszer még adóbevétel-növekedést is eredményezhet az államnak, mivel a jövedelmüket rejtegetők számának csökkenésével szélesedik az adózók köre. A személyi jövedelemadó rendszerének átalakítása, az arányos egykulcsos adózás bevezetése révén nő a munkavállalók felhasználható jövedelme, csökken az élőmunka terhelése.
A NGM dokumentuma kitér arra, hogy a közterhek csökkenésének hatása már 2012-től megjelenik, ez évente mintegy 40 ezer plusz munkahely létrejöttét segíti majd elő.
MTI