3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állam által megmentett amerikai biztosítótársaság, az AIG a múlt héten bejelentette, hogy bepereli korábbi elnökét, mivel szerintük Maurice R. Greenberg még 2005-ben jogtalanul tett szerint 4,3 millió AIG-részvényre - írja a The New York Times.

Az AIG azzal vádolja egykori elnökét, hogy 2005-ben kifosztotta és saját vagyonává tette azt a vállalati alapot, melyből erdetileg a biztosító legjobban teljesítő dolgozóit fizették volna ki. A cég szerint Greenberg 4,3 millió részvényhez jutott hozzá jogtalanul, a 84 éves exelnök azonban egyelőre tagad.

A szóban forgó részvényeket a Starr International nevű magáncég birtokolta, melynek Greenberg volt az elnöke a kérdéses időszakban. Az AIG most azt állítja, hogy a 4,3 millió részvény arra volt elkülönítve, hogy a legjobban teljesítő munkatársakat díjazzák, Greenberg szerint viszont őt felhatalmazták arra, hogy eladja a papírokat és befektesse a nyereséget.

Bár az eset nem függ szorosan össze azzal, hogy az amerikai kormány 2008-ban megmentette az összedőléstől az AIG-t, azonban Greenberg pere választ adhat arra, mennyiben felelős a cég midnenkori vezetője a gazdálkodásért, a kifizetett horribilis jutalmakért. Másik fontos kérdés, hogy ki tehet arról, hogy majdnem összedőlt az egykoron a világ legnagyobb biztosítójának számító vállalat, mikor kezdődött az irreális bónuszok időszaka.

Jelenleg az AIG 79,9 százalékos tulajdonosa az amerikai állam, a kisrészvényesek elveszítették tulajdonrészüket. Greenberg azonban a kérdéses 4,3 millió részvényt még 2005-ben eladta, mielőtt az árfolyam összeomlott volna a válság hatására.

A jelenlegi per egyébként azzal kezdődött, hogy a Starr International panaszt emelt az AIG-nál azért, mert szerintük a biztosító egyik műkincsgyűjteménye az ő tulajdonukban van. Az AIG ekkor nézett utána a dolognak, a panaszt elutasította, és bejelentette, hogy Greenbergnek több százmillió dollárt kellett volna kifizetni a dolgozóknak bónuszként.

Márciusban az amerikai kormány is élesen támadta a biztosítót a túl magas jutalmakért, mivel szerintük az állami mentőövből több millió dolláros bónuszokat fizettek ki. A szóban forgó cégvezetők később szinte kivétel nélkül visszafizették a kérdéses összeget, néhányan pedig ott is hagyták a céget. Az AIG a múlt héten jelentette be, hogy az állami támogatás egy részét visszafizeti, illetve új jutalmazási rendszert dolgoznak ki.

Az ügy egyik tanulsága egyébként az is lehet, hogy az AIG végülis arra fizetett rá, hogy ki akarta kerülni a törvényeket. Ugyanis éppen azért vezették be azt a rendszert, hogy a Starr International fizeti ki a bónuszokat, mert így a dolgozóknak nem kellett adózniuk utána. Az AIG által nyújtott vagyont ugyanis a Starr offshore-cégekbe fektette, majd onnan fizette ki a bónuszokat.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!