2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cseh pénzügyminisztérium a korábbi 3,9 százalékról 4,5 százalékra javította a cseh gazdaság idei növekedési előrejelzését.

A pénteken nyilvánosságra hozott új prognózis szerint a bruttó hazai termék (GDP) az idén 4,5 százalékkal, a jövő évben pedig 2,7 százalékkal fog emelkedni Csehországban. A júliusi előrejelzés a jövő évre 2,5 százalékos növekedéssel számolt. Tavaly a GDP-növekedés két százalékos volt.

Ugyanakkor a tárca az infláció növekedésének előrejelzését a júliusi 0,5 százalékról most 0,4 százalékra mérsékelte. 2016-ban a pénzügyi tárca 1,1 százalékos inflációval számol a korábbi 1,5 százalék helyett. A munkanélküliségi ráta az idén 5,2 százalékos, jövőre pedig 4,9 százalékos lehetne.

A pénzügyminisztérium közölte, hogy a javított prognózisa a cseh gazdaság idei első félévi, várakozásokon felüli jó teljesítményén alapszik.

EU-pénzek dinamizálják a cseh gazdaságot is

A cseh gazdasági növekedést az idén több egyszeri tényező befolyásolja: a legfontosabb közülük az európai támogatási pénzek jobb lehívása és néhány költségvetési döntés, amely a nagyobb fogyasztás támogatására ösztönöz. Ilyen néhány kiválasztott termék forgalmi adójának csökkentése, a nyugdíjak emelése és az állami szektorban végrehajtott béremelések. "A gazdasági növekedést az alacsony olajárak is ösztönzik" - mutatott rá a pénzügyi tárca. Megjegyezte, hogy a jövő évben ezekkel az ösztönző tényezőkkel már nem lehet számolni.

A cseh jegybank a jövő héten hozza nyilvánosságra új prognózisát. A júliusi előrejelzésben a jegybank az idei évre 3,8 százalékos, jövőre pedig 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!