4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétvégén több hír is megjelent arról, hogy az Európai Bizottság bekeményítene a magas költségvetési hiánnyal és államadóssággal rendelkező országokkal szemben. Egyelőre több elképzelés is van a büntetés mértékét illetően, az egyik szerint az érintett országuknak éves GDP-jük 0,2 százalékát kellene letétbe helyezni, ami hazánk esetében több mint 50 milliárd forintot jelentene évente. Mfor.hu-háttér.

Egyelőre az Európai Unión belül sincs egységes álláspont arról, hogyan büntessék a magas hiánnyal és államadóssággal rendelkező országokat. A legkeményebb álláspontot a németek képviselik, akik azt sem tartják elvetendő ötletnek, hogy a fejlesztési- és agrártámogatásokat megvonják a renitensektől. Ezt várhatóan nem sikerül majd elfogadtatni a többi tagállammal, de egy mérsékeltebb büntetés bevezetése valószínű.

Gatyába ráznák Európát a németek

Az Európai Bizottság a héten egyeztet arról, milyen büntetést szabjanak ki azokra a tagállamokra, melyek képtelenek tartani a 3 százalékos költségvetési hiányt és a 60 százalék alatti államadósságot a GDP-arányában.  José Manuel Barroso, az EB elnöke várhatóan szerdán jelenti be hivatalosan azt a javaslatot, mely szerint a magas hiánnyal és államadóssággal rendelkező országoknak éves GDP-jük 0,2 százalékát kellene letétbe helyezni a jövőben. A Financial Times cikke szerint a német kormány a szigorúbb büntetéstől sem zárkózna el: Wolfgang Schäubele pénzügyminiszter akár a fejlesztési- és agrártámogatások befagyasztását is elképzelhetőnek tartja.

A jelek szerint két fő blokk kezd kialakulni az EU-ban: a németek pártján állnak a hollandok és a britek, akik minél keményebb pénzbüntetést szabnának ki, többek között azt javasolják, hogy a 0,2 százalékos letét esetében ne legyen mérlegelési lehetőség, automatikusan be kelljen fizetnie minden érintett országnak. A másik oldalon a francia-olasz-belga hármas áll a nagy tagállamok közül, ők kicsit lazítanának az eredeti javaslatokon, mérlegelési lehetőséget építenének be.

"Úgy tűnik, hogy még mennek az alkudozások Brüsszelben, a németek most egy nagyon kemény javaslattal álltak elő, hogy erősebb legyen az alkupozíciójuk, legyen miből engedni" - mondta az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A szakember szerint a mezőgazdasági támogatások befagyasztását például a franciák biztosan nem fogadnák el.

Nekünk több mint 50 milliárdba kerülne

Ha a hétvégén megjelent javaslatot vesszük figyelembe, akkor Magyarországnak jelenleg bő 50 milliárd forintot kellene befizetni az említett letétként, ha már most is létezne ez a büntetés. Jelenleg ugyanis hazánk sem a 3 százalékos deficitet, sem a 60 százalékos államadósságot nem tudja teljesíteni a GDP arányában.

2009 végén a maastrichti kritériumok szerint számított költségvetési hiány a GDP 4 százaléka volt. Az idei évre 3,8 százalékos, 2011-re pedig 3 százalék alatti deficitet vállalt a kormány, azaz legkorábban jövőre felelhetünk meg az egyik kritériumnak.


Az államadósság tekintetében ennél is rosszabbul állunk: tavaly év végén a nemzeti össztermék 78,3 százaléka volt az adósság, ami messze van az Unió által megkövetelt 60 százalékos aránytól. A 2009-es 26 095 milliárdos magyar GDP 0,2 százalékával számolva tehát most 52,19 milliárd forint lenne a büntetésünk, ha már létezne ez a szabály.

"Magyarország számára főleg akkor lehet problémás a büntetés, ha éppen a 3 százalékos deficitcél határán táncolunk. Éppen ezért jóval 3 százalék alá kellene szorítani a deficitet, hogy ne fenyegessen az uniós büntetés veszélye" - mondta Suppan Gergely. Az elemző szerint a jelenlegi helyzetben nem lenne mindegy a magyar költségvetésnek az a plusz 50 milliárd.

Talán 2012-től vezethetik be

"Azt nem tartom valószínűnek, hogy ha meg tudnak állapodni a büntetésről, akkor azt már jövő januártól bevezetik. A Bizottság általában májusban szokta közölni a konvergenciajelentését, melyben a tagállamok hiányát és adósságát hasonlítják össze" - mondta az mfor.hu kérdésére a TakarékBank elemzője.

Suppan Gergely szerint az a legvalószínűbb, hogy majd a jövő évi konvergenciajelentések alapján 2012-től vezeti be az új szabályokat az Unió.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!