Annak ellenére, hogy az önrész vállalását kifejezetten nem tiltja jogszabály, a jogi környezetből kiolvasható, hogy ilyen kgfb-konstrukciót nem lehet alkalmazni - olvasható a PSZÁF közleményében. A jövő évi kgfb tarifák közzétételekor az Union 20 ezer forint önrész vállalásával 20 százalék, míg 50 ezer forint önrész vállalásával 30 százalék kedvezményt adott a jövő évi díjból.
A PSZÁF vizsgálata megállapította, hogy az önrészes konstrukció valójában jogellenes, annak ellenére, hogy kifejezetten egy jogszabály sem tiltja.
A biztosítási törvény feljogosítja a PSZÁF-ot arra, ha egy biztosítás sérti a biztosítottak érdekeit, akkor annak a terjesztését felfüggesztheti. Az év végéig hatályos, 2004-ben hozott kgfb kormányrendelet szerint teljes körű fedezetet kell nyújtania a biztosítási díjnak. Az önrészes konstrukció pedig nem felel meg ennek a követelménynek.
Az Union Biztosítónak haladéktalanul ki kell vennie a díjképző tényezők közül az önrészt, továbbá ezt a tényt közzé kell tennie a tarifákat megjelentető két lapban, a Népszavában és a Magyar Hírlapban is.
A jogsértés miatt 5 millió forint bírságot szabott ki a felügyelet. Az Union Biztosító az első három negyedévben 23,7 milliárd forint díjbevételt ért el, ezzel a piacból 4 százalékkal részesedik.
Maják Viktor, az Union kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta: szerdától kármentességi kedvezménnyé alakítják az önrész-kedvezményt. Aki 2007 első napja óta kármentes, az 20 százalék, aki 2002. január 1. óta kármentes, az 30 százalék kedvezményt kap. Akik már önrésszel kötötték meg a jövő évi kötelező biztosításukat, azoktól az Union nem fogja kérni károkozáskor az önrészt. A károsultaknak pedig a teljes kárt kifizeti a biztosító.
A kommunikációs igazgató kifejtette: Európában bevett gyakorlat az önrészes kgfb, ezért arra a mintára kívánták meghonosítani Magyarországon is.
MTI/Menedzsment Fórum