A növekedés egyebek között néhány egyedi, kiemelkedő összegű, több régiót érintő áfacsalással van összefüggésben - mondta Király Miklós főosztályvezető az MTI-nek hétfőn.
A kötelezettségek elmulasztása miatt kirótt szankciók összege meghaladja a 12,6 milliárd forintot. Emelkedett a vizsgálatok száma is; a tavalyi 22.864-gyel szemben idén szeptember végéig 26.158 vizsgálatot végeztek Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében.
A már jogerős, nettó adókülönbözet meghaladja a 18,1 milliárd forintot, ez 47 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Hasonló mértékben, 40 százalékkal emelkedett a jogerős szankciók összege is. Az adóbírságokat, a késedelmi pótlékokat, a mulasztási bírságokat tartalmazó szankciók közelítik a 11,9 milliárd forintot.
A kiemelt ellenőrzési feladatok egyike a járulékellenőrzés. Ennek során a legtöbb hiányosságot az alkalmi munkavállalással kapcsolatban tártak fel az adóellenőrök. Közel 7.500 esetben végeztek járulékellenőrzést, ezek közül több mint 1.300 alkalommal tártak fel kötelezettségszegést. A nettó adókülönbözet 8,6 milliárd forint. A minimálbér kétszeresénél kisebb járulékalap után járulékot fizető vállalkozások körében rendszeresek az ellenőrzések, ezek alapvető célja az alacsony bérek valóságtartalmának felülvizsgálata. A növekvő számú helyszíni ellenőrzések, a fekete-foglalkoztatás visszaszorítását szolgálják.
Az adóhatóság kiemelten kezeli a körbeszámlázásos ügyletek és az értékesítési láncolatok felderítését az áfavizsgálatok keretében, mivel ez a feketegazdaság elleni fellépés egyik legfontosabb területe. A régióban több mint 3.400 áfavizsgálatot folytattak le szeptember végéig, és 14,3 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapítottak meg. Ez 43 százalékkal magasabb az előző év első 9 hónapjának megállapításánál, ekkora összeggel rövidítették meg az államot az ellenőrzés alá vont vállalkozások. A szakember hangoztatta: az EU-tagországokkal folytatott együttműködés és az áfaadatokra vonatkozó automatikus információcsereként több, jelentős összegű visszaélést sikerült a revízió során feltárni.
Az újonnan alakult vállalkozások ellenőrzésének aránya az első háromnegyed évben közel 10 százalékkal meghaladta az előírt 20 százalékos mértéket. Ebben a körben a revíziók fő törekvése, hogy az adóhatóság minél előbb kiszűrje a nem jogkövető adózókat. A befejezett ellenőrzések 3 százalékában, 20 esetben adószám-felfüggesztést kellett kezdeményezni. A vállalkozások 36 százaléka az ellenőrzéskor még nem kezdte meg tevékenységét, 10 százalékánál pedig személyi, illetve tárgyi feltételek teljes vagy részleges hiányát tapasztalták a revizorok.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, az Észak-magyarországi régióban 18 milliárd forintnyi adókülönbözetet tárt fel az APEH.
MTI/Menedzsment Fórum