4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) az idén is kiemelten ellenőrizte a jogelőd nélkül újonnan alakult vállalkozásokat és a társadalombiztosítási alapok bevételeit, a tavalyinál jóval több transzferár vizsgálatot végzett, és folytatta a vagyonosodási vizsgálatokat is, bár a tavalyinál kisebb számban.

Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese a hivatal csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: vagyonosodási vizsgálatból a tavalyinál kevesebb, de célzottabb indult. Az APEH szeptember 25-ig 2510 ellenőrzést fejezett be, ezekből 1714 zárult megállapítással.

A revizorok 15,221 milliárd forint nettó adókülönbözetet tártak fel, amihez 4,513 milliárd forint bírság és 3,258 milliárd forint késedelmi pótlék kapcsolódott. Tavaly egész évben 6061 vagyonosodási vizsgálatot fejezett be az adóhatóság, ebből 4050 zárult megállapítással, 31,836 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapítottak meg, a bírságok 11,585 milliárd, a késedelmi pótlékok 7,316 milliárd forintot tettek ki.

Az elnökhelyettes hangsúlyozta: a vagyonosodási vizsgálatra való kiválasztás hatékonyságát igazolja, hogy az egy ellenőrzésre és az egy megállapítással záruló ellenőrzésre eső nettó adókülönbözet fokozatosan emelkedik. Az előbbi a 2007. évi 3,8 millió, majd 2008. évi 4,3 millióról az idén 4,6 millió forintra, az utóbbi a 2007. évi 5,6 millió, majd 2008. évi 7,8 millióról az idén 8,8 millió forintra.

A jogelőd nélkül újonnan alakult vállalkozások ellenőrzésének célja, hogy minél előbb felismerjék az adóelkerülési kockázatot, ezért e cégek legalább 20 százalékát a megalakulás után preventív céllal ellenőrzik.

Az első félévben 33493 új cég alakult; az APEH 9525 ellenőrzést indított, amelyek közül 8772 fejeződött be. Az ellenőrzések tapasztalatai szerint a vállalkozások 49 százaléka megkezdte tevékenységét és a személyi, tárgyi feltételek rendelkezésre álltak; 40 százalékuk még nem működött; 10 százaléknál a kapcsolatfelvétel megvalósult, de a személyi, tárgyi feltételek részben vagy egészben hiányoztak; 1 százalékuknál a revizorok indokoltnak látták az adószám felfüggesztését (például azért, mert nem találták a céget a megadott címen).

A tb alapok bevételeinek ellenőrzésére az idén a tavalyinál több vizsgálat indult, és a megállapítások összege is nőtt - mondta az elnökhelyettes. Szeptember végéig 73930 járulékvizsgálatot végzett az APEH, 4,7 százalékkal többet, mint a tavalyi első háromnegyedévben. A 33099 darab - a tavalyinál 3,2 százalékkal több - adóellenőrzés során közel 11,691 milliárd forint nettó járulékkülönbözetet állapítottak meg, 7 százalékkal többet, mint tavaly szeptember végéig. Célellenőrzésekből 40831-et végeztek, az előző évinél közel 6 százalékkal többet. Az APEH a tb járulékok ellenőrzése nyomán mintegy 703 millió forint mulasztási bírságot szabott ki, 1,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

A számlázási láncok az APEH ellenőrzések tapasztalatai szerint egyre kiterjedtebbek és bonyolultabbak. A kiemelten kockázatosnak tartott személygépkocsik esetében a Vám- és Pénzügyőrséggel való együttműködés az elnökhelyettes szerint jó eredményeket hozott, az építőipari visszaélések elleni küzdelemben pedig a fordított adózás segített sokat. A láncügyletek szempontjából fertőzött további termékcsoportok: számítástechnikai alkatrészek; textil, toll, ruházat; méz, cukor, gabona; műszaki cikkek; fa- és építési anyagok; személy- és vagyonvédelem; munkaerő-kölcsönzés.

A transzferár-vizsgálatok számát jelentősen növelte az APEH: tavaly az egész évben 784, az idén már szeptember végéig 1616 ilyen vizsgálatot végzett. A revizorok a transzferárak ellenőrzése során csak a társasági adóban több mint 6,7 milliárd forint különbözetet tártak fel (tavaly egész évben 5,3 milliárdot), a teljes megállapított nettó adókülönbözet pedig szeptember végéig közel 20,9 (tavaly egész évben 14,3) milliárd forint volt.

Az elnökhelyettes elmondta: a transzferár vizsgálatokhoz nemcsak adózási, hanem széles körű gazdasági ismeretekre van szükség, a külön e munka végzésére felállított csoport tagjait bel- és külföldi szemináriumokon képezték ki.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!