Osztogatással javítana a kormány a GDP-n
A jelenlegi alulteljesítő gazdasággal nagyon nehéz nekimenni a választásoknak, ezért a Raiffeisen elemzői úgy vélik, hogy egy gazdaságpolitikai fordulat áll előttünk, melynek GDP-t növelő célja szembemegy az eddigi hiánycsökkentő célokkal. A GDP növelését viszonylag könnyen meg tudná valósítani a kormány a fogyasztás területén, ennek kulcsa ugyanis a reáljövedelmek emelése. Török Zoltán szerint 2013-ban 1,5 százalékos bővülés valósulhat meg, ami a GDP-t 0,3 százalékkal javíthatja. "A bővülés forrásai a gazdaságpolitikában találhatók" - emelte ki a szakember. Egyrészt a személyi jövedelemadó egységesen 16 százalékossá tétele hoz némi emelkedést, másrészt az 5,2 százalékos nyugdíjemelés, hiszen a szakember szerint idén 3-3,5 százalékos lehet majd az infláció.
A reáljövedelem növekedésének eredménye egyrészt a banki és közüzemi adósságcsökkentésre fog elmenni, másrészt tényleges fogyasztás növelésére, harmadrészt pedig megtakarításra. Török Zoltán hozzátette: az a 0,3 százalék, amit mindez hozzáad a GDP-hez, kevés lesz a kormánynak, ezért további addicionális intézkedéseket fog meglépni. Így például lehetséges kormányzati útvonal a hitelezés felpörgetése, a szakember szerint béremelés jöhet a közszférában is, és ott a már emlegetett 13. havi nyugdíj. Még egy opció az infláció további leszorítása a fogyasztási fordulat érdekében. Összességében a bank szakemberei úgy vélik, biztosan be fog indulni a kormányzati osztogatás idén. "Lesz, és már van is választási költségvetés" - emelte ki Török Zoltán.
A fogyasztás másik területe a közösségi fogyasztás, melyben szintén várható megugrás. Ez Török szerint nem meglepő, hiszen az elmúlt 15 évben mindig a választ megelőző időszakban volt közösségi fogyasztásbővülés. Egy egyszázalékos bővülés a GDP-t 0,1 százalékkal javítaná - jegyezte meg az elemző.
"A nettó export javítására szintén megpróbál a kormányzat különböző eszközöket találni, hiszen nem kedvező a nemzetközi környezet. Ebben valószínűleg egy stabilan gyengébb forintárfolyam segíthet, de ez a jelenlegi árfolyamrendszerben nem szavatolható" - véli Török Zoltán. A Raiffeisen szakembere úgy gondolja, nincs olyan rendszer, melyhez most segítségként hozzányúlhat a kormány, gondolt itt a sávos, vagy a menedzselt árfolyamrendszerre. Szerinte, ha egy 293-as árfolyam stabilizálódni tudna, az némi többletet jelenthetne a nettó exportban.
A 310-es euró sem fájna a kormánynak
A Raiffeisen Bank elemzői 2013 első negyedév végére 300 forintos eurót várnak, bár hozzátették, hogy addig afölé is mehet az árfolyam. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a kormánynak egy 310-es árfolyam sem fájna, hiszen az eddigi forintgyengülés sem fájt. Az a kérdés, hogy mindez a választóknál hogyan csapódik majd le, hiszen teljesen más forgatókönyvet eredményez a lendületes zuhanás, mintha a forint fokozatosan veszítene értékéből.
Marad széttagoltság az Unióban
Az európai konjunktúra nem kedvező hazánk számára Keszeg Ádám, a Raiffeisen szakembere szerint. Az európai gazdaságban stagnálásra számítanak az elemzők, hiszen a tavalyi recesszióból való kilábalás csak nagyon lassan történhet meg, és a tavalyi évet jellemző széttagoltság is megmarad még idén.
Az előttünk álló hónapok rejtegetnek némi kockázatot. Az egyik a spanyol finanszírozás kérdése, hiszen 121 millió eurónyi forrást kellene bevonniuk, mellyel a deficitcélt tarthatnák. Olaszországban a választások adnak okot aggodalomra, a legrosszabb forgatókönyv, ha nem tud egy stabil kormányzat létrejönni, Görögország pedig még mindig puskaporos hordó. "Ezek azok, melyek felboríthatják a piaci viszonyokat".
Újra leminősíthetik az USÁ-t
Az Egyesült Államokban február közepén elfogy a pénz, hiszen januárban már elérték az adósságplafont - mondta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. A csőd esélyét egyik politikai fél sem emlegeti, hiszen mindkét fél reménykedik abban, hogy a másikat meggyőzhetik. A szakember szerint benne van a pakliban egy újabb leminősítés, melynek piaci hatása nem kellene, hogy legyen. Ám némi kötvénypiaci átcsoportosítást eredményezhet mindez, hiszen a három nagy hitelminősítőből kettőnél már nem lesz legjobb a minősítése.(mfor.szerk: a Fitch egyébként épp kedden jelezte, hogy megállapodás hiányában leminősítéssel kell számolnia az Egyesült Államoknak)
A QE3-t nem azért fejeznék be, mert a gazdaság olyan stabil lábakon áll, hanem attól tartanak, hogy inflációgerjesztő hatása van, illetve megvan az esélye bizonyos eszközlufik kialakulásának - fejtette ki Blahó. Így a mértékét csökkentik idén, vagy akár teljes mértékben megszüntetik. A két feltételt, az inflációt és a munkanélküliséget nézve elmondható, hogy előbbitől nem kell tartani, utóbbi pedig 2014 első felében elérheti a kívánt célszintet.
Székely Sarolta
mfor.hu