A JP Morgan közölte: a magyar gazdaságban az eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 0,5 százalékos növekedéssel számolnak 2012 egészére.
A ház szerint jövőre Magyarországon lesz a leggyengébb a gazdasági növekedés a közép-kelet-európai országcsoportban.
A cég 2011-re 1,4 százalékos magyar GDP-bővülést valószínűsít az eddigi 1,5 százalék helyett.
A JP Morgan közölte ugyanakkor, hogy mindezek ellenére az eddiginél egy negyedévvel későbbre, 2012 második negyedévére tolták ki az MNB-kamatcsökkentés általuk várt időpontját, tekintettel a forint gyengeségére és annak inflációs átszűrődő hatására. A ház londoni elemzői szerint fennáll a kockázata a magyar pénzügypolitikai enyhítés még további késésének, ha a forint addig nem erősödik
A JP Morgan szakértői 0,6 százalékponttal 1,0 százalékra rontották Csehországra adott 2012-es növekedési prognózisukat, Lengyelországban pedig az eddigi 3,0 százalék helyett 2,7 százalékos egész évi növekedést várnak jövőre.
Az RBC Capital Markets szerint Magyarországon az eddigi 1,8 százalék helyett az idén egész évben 1,4 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, a jövő év egészére szóló prognózisukat pedig 2,4 százalékról 1,9 százalékra vették vissza.
A ház a cseh gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését 2,5 százalékról 2,1 százalékra, a 2012-re érvényes becslést 2,8 százalékról 2,4 százalékra csökkentette.
A Morgan Stanley szintén jelentősen visszavette a magyar gazdaságra szóló GDP-prognózisukat. A ház új előrejelzése szerint a magyar gazdaság az idei év egészében 1,6 százalékkal növekszik - a Morgan Stanley eddig érvényben volt előrejelzésében még 2,6 százalékos GDP-növekedés szerepelt 2011-re -, jövőre pedig a cég 1,4 százalékos magyar gazdasági növekedést vár a korábbi 2,0 százalékos prognózis helyett.
A Goldman Sachs (GS) közölte: az euróövezeti növekedési kilátások gyengülésének hatásai miatt a magyar gazdaságban az eddigi 2,4 százalék helyett most már csak 1,9 százalékos növekedést várnak 2011 egészére, jövő évi magyarországi növekedési előrejelzésüket pedig 2,6 százalékról 2,2 százalékra rontották.
A GS Csehországban az idén 2,4 százalék helyett 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalék helyett 2,2 százalékos GDP-pluszt jósolnak.
A JP Morgan szerint a közép-kelet-európai országcsoportban Magyarország és Csehország a legkiszolgáltatottabb a Nyugat-Európával folytatott kereskedelem várható visszaesésének. A cég saját számításai szerint az euróövezetbe irányuló áru- és szolgáltatásexport a magyar GDP-érték 41,3 százalékának felel meg, Csehország esetében ez az arány 45,9 százalék, Lengyelországban ugyanakkor csak 18,4 százalék.
Éppen ezért Magyarország és Csehország számára az euróövezeti adósságválság hatásainak elsődleges beszűrődési csatornája a külkereskedelem.
A JP Morgan szerint a valutaunióban az idei negyedik negyedévben "enyhe recesszió" kezdődik. A cég arra számít, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye három negyedéven keresztül csökken, összesen 1 százalékkal, és a recesszió 2012 harmadik negyedévében ér véget; a ház citybeli szakértői arra a negyedévre zéró növekedést várnak negyedéves összevetésben.
Más nagy londoni házak is újabb recessziót jósolnak az euróövezetben az eszkalálódó adósságválság miatt, és a Cityben vannak a JP Morgan új prognózisánál jóval borúlátóbb jóslatok is.
A Capital Economics új előrejelzésében 0,5 százalékos GDP-csökkenésre módosította az euróövezetre adott, 2012 egészére szóló prognózisát. A ház korábban 0,5 százalékos átlagos növekedést valószínűsített jövőre a valutaunióban.
A Capital Economics szerint 2013 egészében még mélyebb, 1 százalékos visszaesés várható az euróövezetben a cég által eddig várt stagnálás helyett, vagyis a ház londoni elemzői most már arra számítanak, hogy a valutaunió a következő két teljes évet recesszióban tölti.
A Commerzbank szerint az euróövezet a 2011-2012-es téli félévet enyhe recesszióban tölti, és a valutauniós gazdaság 2012 egészében is zéró növekedést produkál, vagyis éves összevetésben stagnálni fog. A ház eddigi előrejelzésében még 0,8 százalékos euróövezeti GDP-növekedés szerepelt 2012-re.
MTI