4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Összesen 1,2 milliárd forint piacfelügyeleti bírságot szabtak ki egy olyan álbrókercég esetében, mely a tevékenységet tiltó végzés ellenére is folytatta jogsértő tevékenységét - közölte a Pénzügyi Stabilitási Tanács pénteki rendkívüli sajtótájékoztatóján.

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyelete bő egymilliárdos bírságot szabott ki jogosulatlan szolgáltatásért. "A piacfelügyeleti eljárások tekintetében mind az összegyűjtött összeg mind pedig az eset bonyolultságát tekintve kiemelkedő súlyú jogsértést állapított meg a Pénzügyi Stabilitási Tanács" - jelentette be Windisch László a Magyar Nemzeti Bank felügyeletének szakembere. Elmondása szerint a Kulcsár-ügy óta nem volt ilyen fajsúlyú eset Magyarországon.

SZÁMOLJA KI MENNYIT KAPHAT VISSZA A BANKJÁTÓL - Itt az első kalkulátor!

A Fortress és egy természetes személy 2014 január közepéig közel 2000 magyarországi természetes személy befektetőtől vont el forrásokat, és nagyjából közel 10 milliárdot vett át jogosulatlanul jellemzően tőkegarancia és magas, havi 9 százalékos (!) hozam ígéretével. Az ígért hozam mértéke ráadásul független volt attól is, hogy milyen devizában történt a befektetés. Az MNB szerint egyértelműen megállapítható, hogy az elkövetők rosszhiszeműek voltak, hiszen a tavaly novemberi tiltóhatározata átvétele után is folytatták a tevékenységüket.

A Fortress-ügy

Sz.-F. Zsolt Sándor egy ténylegesen nem létező Fortress Insurance & Investment Company igazgatójaként kapcsolatokat kiépítve gyűjtött forrásokat. Mindezt úgy, hogy a befektetőket megtévesztette azzal a hamis látszattal, hogy ő maga egy világszerte közismert, amerikai társaság képviselője. Gyakran állította be úgy a cég tevékenységét, mintha az egy határokon átívelő, nemzetközi társag lenne - "természetesen" a pénzgyűjtést közvetítők segítségével is végezte, akik mellesleg tisztában voltak azzal, hogy tiltott, engedélyköteles tevékenységben vesznek részt. 2013 novemberéig mintegy 1252 befektetővel léptek kapcsolatba, viszont a jogsértő tevékenységet tiltó határozat kézhez vétele után, némi átszervezést követően Sz.-F. Zsolt Sándor folytatta a forrásgyűjtést, immár a Fortress Holding LLC cég égisze alatt.  Ekkor már a máltai székhelyű Flow Money Kft, illetve a brit székhelyű FLOW MONEY INT. LTD is segítségére volt, melyek szintén engedély nélkül végeztek kiemelt közvetítői tevékenységet. számukra egyébként 1,1, illetve 250 millió forint bírságot szabott ki az MNB.

Mostanáig összesen 1654 olyan befektetőt azonosított a jegybank, akik nagy valószínűség szerint kapcsolatba kerültek az álbrókercéggel, és tőlük összeszedett összeg nagysága eléri a 10 milliárd forintot, melyek magánszámlán gyűltek, többségében Sz.-F. Zsolt Sándorén. Az eljárás során ráadásul nem is találtak klasszikus, tényleges befektetési tevékenységet a szakemberek, pedig azt a pénz átvételekor ígérték az "álbrókerek".

A minimális befektetett összeg 500 ezer forint volt, ugyanakkor a vizsgálat során fény derült olyan személyekre is, akik kifejezetten magas összeget adtak át a brókercégnek. A legtöbb szerződést, kicsit több mint 1200-at csak 2013 decemberében kötött a Fortress LLC - pedig ekkor már megtiltotta a felügyelet a tevékenység folytatását.

A cégek számláit idén márciusban zárolta a jegybank, melyen mindössze 1,5 milliárd forint volt. Ennek mintegy fele juthat a károsultak kártalanítására, a fennmaradó rész pedig a kiszabott bírság fedezete lehet. A szakemberek ugyanakkor felhívták arra is az érintettek figyelmét, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányságon tegyenek büntető jogi feljelentést.

Arról viszont nem tudtak nyilatkozni, hogy az újabb büntetőeljárások kezdeményezése óta folytatják-e a tevékenységet a bírsággal illetettek.

Mire kell figyelnie a befektetőknek? 

Mivel a mostani alacsony kamatkörnyezet táptalajt nyújt a hasonló csalásoknak és jogsértő tevékenységeknek, az MNB szakemberei óvatosságra intik a kisbefektetőket. Felhívásuk szerint az alábbi tényezők utalhatnak gyanús tevékenységre:

  • Rendkívül rövid futamidővel, rendkívül magas hozamot ígérnek
  • Ne tévesszenek meg senkit mások pozitív beszámolói
  • Gyanús az agresszív markting, reklám, főként ha ez egy feltűnően alacsony intézményi struktúrával párosul (nincs rendes iroda, fiókhálózat, stb.)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!