Az amerikai államok közül Kaliforniát sújtotta leginkább a válság, a munkanélküliség a harmadik legmagasabb az Egyesült Államokban, a kormányzat adóbevételei pedig jelentősen visszaestek. Éppen ezért Schwarzenegger most azt tervezi, hogy szinte minden területen visszofgja a kiadásokat, a közlekedés és az egészségügy mellett a jóléti költségvetés is alacsonyabb lesz. Emellett kevesebbet költenének a börtönökre is. A tervek szerint az oktatás lesz az egyetlen terület, melyet nem érint majd a lefaragás.
Az egykori hollywoodi sztárnak azért is fontosak ezek a lépések, mert eredetileg azzal az ígérettel kampányolt, hogy stabilizálja az állam gazdaságát, azonban a helyzet csak romlott a megválasztása óta. A gazdasági nehézségek miatt tavaly júliusban arra is szükség volt, hogy a közhivatalokban négynapos munkahetet vezessenek be, hogy ezzel spóroljanak.
Most a tervek szerint 82 milliárd dolláros éves költségvetést fogadnak el, ami a hat évvel ezelőtti szintnek felelne meg, 3,1 milliárdos csökkenést jelentene a tavalyi évhez képest és 20 milliárddal maradna el a három évvel ezelőttitől.
"Ezek a legfájdalmasabb döntések" - mondta Schwarzenegger a magszorításokra utalva. Ugyanakkor a politikus hozzátette: nincs más módja, hogy újra egyenesbe hozzák Kalifornia gazdaságát, mint ezek a fájdalmas intézkedések.
A program eleme egy 500 millió dolláros csomag, melyből 140 ezer új munkaerőt képeznének ki és 100 ezer új munkahelyet teremtenének a tervek szerint.
Menedzsment Fórum