Necas a közlemény szerint olyan végső eszköznek tekinti a felfüggesztést, amely akkor alkalmazandó, ha valamely uniós tagállam túllépi a deficithatárt és nem tesz megfelelő lépéseket a helyzet korrigálására.
Necas meggyőződése szerint a magyar kormány tudatában van az európai szinten vállalt kötelezettségeinek és megteszi a szükséges lépéseket, amelyeket meggyőzik majd az Európai Bizottságot: Magyarország őszintén törekszik arra, hogy kielégítő haladást érjen el a költségvetési fegyelmet illetően.
Necas úgy vélte: tekintettel a jelenlegi törékeny gazdasági helyzetre, a pénzpiacok érzékenységére és a javasolt intézkedés súlyos következményeire, a kohéziós alapból történő jövőbeni kifizetések felfüggesztését csak a "legnagyobb óvatossággal és igazságosan" szabad használni, és "minden tagállamot egyformán kell elbírálni".
"Felettébb szokatlan", ha az Európai Bizottság a magyar költségvetési hiány "feltételezett jövőbeni fejlődésére" alapozza javaslatát - mutatott rá Necas. A nyilatkozat szerint a cseh kormányfő behatóan tanulmányozta az ügy részleteit, és ennek alapján azt tartaná helyesnek, ha az Európai Bizottság - az ilyen súlyos lépések megtétele előtt, amelyek veszélyeztethetik egy tagállam hírnevét a pénzpiacokon - további, politikától mentes szakmai elemzést készítene.
"A Cseh Köztársaság miniszterelnöke azért azt ajánlja a Tanácsnak, hogy az Európai Bizottságnak a kohéziós támogatások felfüggesztésére vonatkozó javaslatáról ne döntsön korábban, mintsem ismertek lennének a Tanács újabb konkrét ajánlásai Magyarország számára a túlzott deficit kezelését illetően és mielőtt tisztázottak lennének azok a feltételek, amelyek alapján ezt a döntést megszüntetik" - zárul az állásfoglalás.
Az állásfoglalást a cseh kormányfő honlapján is közzétette.
MTI