3p

Tovább nő a magyar pénzügyi rendszer fizetési biztonsága és stabilitása a CLS devizapiaci elszámolási rendszerhez való csatlakozással - mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke szerdán Budapesten.

A forint a CLS (teljes nevén Continuous Linked Settlement) Csoport által üzemeltetett nemzetközi devizakiegyenlítési rendszerhez való, november 16-i csatlakozásával a magyarországi devizakereskedelem piaci turbulencia esetén is stabilan tud működni - emelte ki a jegybanki alelnök.

Gerhardt Ferenc kiemelte: a CLS rendszerhez való csatlakozás az elmúlt évtized talán legfontosabb pénzügyi infrastruktúra fejlesztési projektje volt Magyarországon. A kevesebb, mint két évig tartó csatlakozási folyamat eredményeképp a forint a kelet-közép-európai régióban elsőként lépett a CLS rendszerbe, és lett a 18. kiegyenlítési deviza - ismertette az MNB alelnöke.

Rámutatott: a CLS rendszerbe való belépéssel a magyar forint a devizapiacon a "normál időszakban" hatékonyan, az esetleges válságokban pedig biztonságosan, "normálisan" tud működni.

Peter Went, a CLS International igazgatója elmondta: a projekt mindvégig a magyar bankrendszer tagjainak erős támogatását élvezte. A novemberi 16-i időpontig 11, forintügyletekkel foglalkozó bank volt kész a csatlakozásra, a következő hónapokban továbbiak csatlakozására számítanak. Véleménye szerint a forint olyan deviza, amely jelentős növekedési potenciállal rendelkezik, így már a kezdetektől fogva nyilvánvaló volt, hogy mind a szabályozó hatóságok, mind pedig a pénzpiaci szereplők érdekeltek a forintügyletek CLS-kiegyenlítésében. "Folytatni kívánjuk az MNB-vel megkezdett munkát, hogy a helyi és külföldi intézmények részvételi aránya tovább növekedjen a magyar piacon" - tette hozzá.

A CLS egy rendszerkockázati szempontból fontos pénzpiaci eszköz, amelyet a globális devizapiac kiegyenlítési kockázatának csökkentése érdekében hoztak létre. A CLS 2015-ben naponta átlagosan mintegy 4800 milliárd dollár értékben egyenlített ki ügyleteket 65 globális, jelentős pénzügyi és gazdasági intézmény és további, a rendszerhez közvetten csatlakozó 18 000 pénzügyi szolgáltató nevében.

A CLS azzal kezeli a devizakiegyenlítési kockázatot, hogy egyidejűleg egyenlíti ki egy devizaügylet mindkét pénzlábát: így az ügylet szereplői csak akkor kapják meg a részükre küldött devizát, ha maguk is teljesítették a másik deviza átutalását. Mindezt egyedi kiegyenlítési szolgáltatása keretében valósítja meg, mely a 18 kiegyenlítési deviza valós idejű bruttó elszámolási rendszeréhez való csatlakozásán alapul. A rendszerbe küldött devizaügyeletek, illetve a kapcsolódó pénzügyi műveletek kiegyenlítése végleges és visszavonhatatlan - olvasható az esemény után kiadott jegybanki közleményben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!