3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hitelezők azt kérik a görög kormánytól, hogy kötelezze el magát a privatizáció, a nyugdíjcsökkentés, az egészségbiztosítási járulék emelése és a korábban végrehajtott munkaerő-piaci reformok fenntartása mellett - közölték a javaslatot jól ismerő források csütörtökön.

A hitelezők a héten állították össze javaslatcsomagjukat, amelyből több részlet is kiszivárgott. A görög kormány több tagja és a kormányzó Sziriza párt elfogadhatatlannak nevezte az általuk "gyilkosnak" minősített feltételeket.

Az Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnöknek szerdán átadott, ötoldalas javaslatban a hitelezők - az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - arra kérik Athént, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékának megfelelő összeggel csökkentse a nyugdíjakra kiadott összeget. Emellett kérik, hogy az általános forgalmi adó mértékét emeljék 11, illetve 23 százalékra egy sor termék - köztük a gyógyszerek és az áram - esetében, amiből a GDP 1 százalékának megfelelő többletforrásra, 1,8 milliárd euróra tenne szert a görög költségvetés.

A hitelezők azt akarják, hogy a görög kormány szüntesse meg az alacsony jövedelmű nyugdíjasok pótlólagos támogatását, amivel 800 millió eurót takaríthatnának meg az idén. Ez egy olyan követelés, amelynek elfogadásával Ciprasz megszegné a választási kampányban tett ígéretét, miszerint nem engedi meg a nyugdíjak csökkentését.

A hitelezők eladatnák a görög kormánnyal az elektromos energia átviteli rendszert üzemeltető céget (ADMIE), Pireusz és Szaloniki tengeri kikötőit, az athéni Hellenikon repülőteret, a legnagyobb görög olajfinomítót (Hellenic Petroleum) és a legnagyobb görög távközlési vállalatot (OTE). Az említett vállalatok közül több eladását erősen ellenzik a kormányzó Sziriza párt képviselői.

A görög miniszterelnök szerda este több mint négy órán keresztül tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével és Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszterrel, az eurócsoport elnökével Brüsszelben. Igazi áttörést nekik sem sikerült elérni, bár elmondásuk szerint "konstruktív légkörben" bizonyos kérdésekben egyetértésre jutottak és jobban megértették egymás álláspontját.

Juncker egy csütörtöki konferencián mindazonáltal leszögezte, hogy az előrelépés mértéke nem elégséges a hitelezők és a Görögország közötti megállapodás megkötéséhez. Dijsselbloem kiemelte: még mindig elég nagy a különbség a hitelezők és Athén álláspontja között, és a görög kormány várhatóan napokon belül alternatívákat terjeszt elő. Brüsszeli források közlése szerint a napokban, talán már péntek este, ismét összeül Juncker, Dijsselbloem és Ciprasz.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!