4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A harmadik negyedévben némileg mérséklődött a tőkebeáramlás a befektetési alapokba, az első félév rekord mennyiségű, 400 milliárd forintnyi befektetése után 2010 július-szeptemberében 125,9 milliárd forintnyi tőkét vonzottak az alapok - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) szerdán közölt legfrissebb statisztikájából.

Temmel András, a BAMOSZ főtitkárának értékelése szerint elsősorban az intézményi befektetőktől érkezett új tőke az alapokba. A legtöbb friss tőkét a zártkörű részvényalapok vonzották, míg a nyilvános alapok közt a negyedévben az ingatlanalapok, év eleje óta pedig a likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek.

A harmadik negyedévben a 125,9 milliárd forint friss tőke mellett a piaci teljesítmények további 73,2 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Év eleje óta 525,7 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, és csaknem 185 milliárd forintnyi hozam növelte a vagyont. Az alapok vagyona szeptember végén 3.709 milliárd forint volt, a harmadik negyedévben 5,7 százalékkal, az év eleje óta pedig összesen 23,7 százalékkal nőtt.

A leggyorsabb növekedést a harmadik negyedévben a zártkörű részvényalapok produkálták, ezek vagyona 29 százalékkal bővült, a nyilvános alapok közül pedig a kiegyensúlyozott vegyes alapok nőttek a leggyorsabban, 15 százalékkal.

Az első kilenc hónapot tekintve a zártkörű származtatott alapok bővültek a leggyorsabban, több mint 66 százalékkal, míg a nyilvános alapok közt az ingatlanalapok vagyona közel 40 százalékkal nőtt.

A legtöbb friss tőkét a negyedévben és az év eleje óta is a zártkörű részvényalapok vonzották, míg a nyilvános alapok közt a negyedévben az ingatlanalapok, év eleje óta pedig a likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek.

A negyedévben átlagosan a részvénytúlsúlyos alapok hozama volt a legmagasabb, és akárcsak a 2009-es év egészében, az idén év eleje óta is a részvényalapok teljesítménye volt a legjobb.

Az alapok között a legnagyobb kategóriát a pénzpiaci alapok képviselik. Ezen belül a likviditási - 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű - alapok vagyona 964 milliárd forint, a hagyományos pénzpiaci alapoké - legfeljebb egyéves hátralévő futamidejű - 440 milliárd forint volt szeptember végén.

A kötvényalapok közül a rövid kötvényalapok - 1 és 3 év közötti átlagos hátralévő futamidejű - vagyona 159 milliárd forintot, a hosszú kötvényalapoké 146 milliárd forintot tett ki a harmadik negyedév végén.

A nyilvános részvényalapok vagyona 382 milliárd forintot, míg a zártkörű részvényalapoké 478 milliárd forintot tett ki.

A vegyes - kötvényt és részvényt is tartalmazó alapok vagyona 125 milliárd forint volt a harmadik negyedév végén.

A tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok vagyona 438 milliárd forintot, a származtatott alapoké 82 milliárd forintot ért el szeptember végére.

Ingatlanalapokban 409 milliárd forintot kezeltek a harmadik negyedév végén.

Az alapokon kívül kezelt vagyon a harmadik negyedévben egy vagyonátadás miatt 14,3 százalékkal nőtt, míg az év eleje óta összesen 20,3 százalékos a növekedés. A negyedév végén a BAMOSZ tagjai 5.614 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül, így az alapokban kezelt 3.709 milliárddal együtt a teljes kezelt vagyon 9.323 milliárd forint 2010. szeptember végén.

Az alapokon kívül kezelt vagyon 65 százaléka volt pénztári vagyon, 28 százaléka biztosítói, 7 százaléka egyéb tulajdonosok vagyona.

A kezelt vagyon 57,5 százaléka belföldi állampapírokban és kincstárjegyekben van, 6,8 illetve 21,3 százaléka hazai, illetve külföldi részvényekben, és 0,8 százalék az ingatlanok aránya. A befektetési jegyek aránya a portfóliókban 27,7 százalék, ennek közel kétharmada BAMOSZ alapok jegye.

A harmadik negyedévben összességében nőtt mind a hazai, mind a külföldi részvények, mind a befektetési jegyek aránya a kezelt vagyonon belül. A pénztári portfóliókban 34,6 százalékra nőtt a részvények aránya - ebből 26 százalék a külföldi, 8,6 százalék a hazai részvény. Hosszú távon trendszerű növekedés látható: 2005 végén még 15,4 százalék volt a részvényarány, 2006 végén 19,3 százalék, 2007 és 2008 végén is 29 százalék, a tavalyi év végén pedig 36,5 százalék.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!