Temmel András, a BAMOSZ főtitkárának értékelése szerint elsősorban az intézményi befektetőktől érkezett új tőke az alapokba. A legtöbb friss tőkét a zártkörű részvényalapok vonzották, míg a nyilvános alapok közt a negyedévben az ingatlanalapok, év eleje óta pedig a likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek.
A harmadik negyedévben a 125,9 milliárd forint friss tőke mellett a piaci teljesítmények további 73,2 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Év eleje óta 525,7 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, és csaknem 185 milliárd forintnyi hozam növelte a vagyont. Az alapok vagyona szeptember végén 3.709 milliárd forint volt, a harmadik negyedévben 5,7 százalékkal, az év eleje óta pedig összesen 23,7 százalékkal nőtt.
A leggyorsabb növekedést a harmadik negyedévben a zártkörű részvényalapok produkálták, ezek vagyona 29 százalékkal bővült, a nyilvános alapok közül pedig a kiegyensúlyozott vegyes alapok nőttek a leggyorsabban, 15 százalékkal.
Az első kilenc hónapot tekintve a zártkörű származtatott alapok bővültek a leggyorsabban, több mint 66 százalékkal, míg a nyilvános alapok közt az ingatlanalapok vagyona közel 40 százalékkal nőtt.
A legtöbb friss tőkét a negyedévben és az év eleje óta is a zártkörű részvényalapok vonzották, míg a nyilvános alapok közt a negyedévben az ingatlanalapok, év eleje óta pedig a likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek.
A negyedévben átlagosan a részvénytúlsúlyos alapok hozama volt a legmagasabb, és akárcsak a 2009-es év egészében, az idén év eleje óta is a részvényalapok teljesítménye volt a legjobb.
Az alapok között a legnagyobb kategóriát a pénzpiaci alapok képviselik. Ezen belül a likviditási - 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű - alapok vagyona 964 milliárd forint, a hagyományos pénzpiaci alapoké - legfeljebb egyéves hátralévő futamidejű - 440 milliárd forint volt szeptember végén.
A kötvényalapok közül a rövid kötvényalapok - 1 és 3 év közötti átlagos hátralévő futamidejű - vagyona 159 milliárd forintot, a hosszú kötvényalapoké 146 milliárd forintot tett ki a harmadik negyedév végén.
A nyilvános részvényalapok vagyona 382 milliárd forintot, míg a zártkörű részvényalapoké 478 milliárd forintot tett ki.
A vegyes - kötvényt és részvényt is tartalmazó alapok vagyona 125 milliárd forint volt a harmadik negyedév végén.
A tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok vagyona 438 milliárd forintot, a származtatott alapoké 82 milliárd forintot ért el szeptember végére.
Ingatlanalapokban 409 milliárd forintot kezeltek a harmadik negyedév végén.
Az alapokon kívül kezelt vagyon a harmadik negyedévben egy vagyonátadás miatt 14,3 százalékkal nőtt, míg az év eleje óta összesen 20,3 százalékos a növekedés. A negyedév végén a BAMOSZ tagjai 5.614 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül, így az alapokban kezelt 3.709 milliárddal együtt a teljes kezelt vagyon 9.323 milliárd forint 2010. szeptember végén.
Az alapokon kívül kezelt vagyon 65 százaléka volt pénztári vagyon, 28 százaléka biztosítói, 7 százaléka egyéb tulajdonosok vagyona.
A kezelt vagyon 57,5 százaléka belföldi állampapírokban és kincstárjegyekben van, 6,8 illetve 21,3 százaléka hazai, illetve külföldi részvényekben, és 0,8 százalék az ingatlanok aránya. A befektetési jegyek aránya a portfóliókban 27,7 százalék, ennek közel kétharmada BAMOSZ alapok jegye.
A harmadik negyedévben összességében nőtt mind a hazai, mind a külföldi részvények, mind a befektetési jegyek aránya a kezelt vagyonon belül. A pénztári portfóliókban 34,6 százalékra nőtt a részvények aránya - ebből 26 százalék a külföldi, 8,6 százalék a hazai részvény. Hosszú távon trendszerű növekedés látható: 2005 végén még 15,4 százalék volt a részvényarány, 2006 végén 19,3 százalék, 2007 és 2008 végén is 29 százalék, a tavalyi év végén pedig 36,5 százalék.
MTI