2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Pleschinger Gyula szerint van még tér további kamatcsökkentésre, de már a végéhez közeledik a kamatvágási ciklus, és valószínűnek nevezte, hogy a jegybank óvatosan felhasználja devizatartaléka egy részét a devizahiteleseket megsegítő kormányprogram támogatására.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagja a The Wall Street Journal című lapnak nyilatkozott azután, hogy a jegybank legutóbbi kamatdöntő ülésén rekord alacsony szintre, 3,60 százalékra csökkentette az alapkamatot. A kamatcsökkentési ciklus  tavaly augusztusban indult 7 százalékról.

A Dow Jones hírügynökség által pénteken ismertetett lapinterjúban Pleschinger Gyula azt mondta: a kamat közelít ahhoz a 3-3,5 százalékos szinthez, amit Matolcsy György, a jegybank elnöke korábban a kamatcsökkentési ciklus lehetséges végének jelölt meg. Hozzátette: természetesen minden monetáris tanácstagnak saját véleménye van a kamatvágási ciklus végéről. Saját álláspontja szerint azonban közel van az a szint, ahol már fontolóra kell venni, érdemes-e továbblépni.  

Az MNB 20 bázisponttal csökkentette az alapkamatot legutóbbi, szeptember 24-iki kamatdöntő ülésén, amikor a hét tanácstag közül ketten, köztük Pleschinger Gyula szerényebb, 10 bázispontú vágást javasolt.

Pleschinger Gyula rámutatott: nagyon el kell gondolkodni azon, hogy mit nyerünk és mit kockáztatunk minden egyes kamatcsökkentéssel. Egy külső sokk, vagy a túl alacsonyan meghúzott  kamat olyan negatív piaci reakciókhoz vezethet, amikor már nem elég 10, 20 vagy éppenséggel 30 bázisponttal emelni a kamatot, hanem 100, 200 vagy 300 bázisponttal kell azt növelni.

Kitért arra is, hogy a jegybank valószínűleg felhasználja devizatartalékának egy részét a devizahiteleseket megsegítő kormányprogram támogatására. Ezt azonban csak óvatosan tenné, a devizatartalékot biztonságos szinten akarja tartani.

Mint fogalmazott, a jegybank teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy a devizatartalékot biztonságos, az úgynevezett Guidotti-Greenspan-szabály feletti szinten tartsa. Ennek alapján a devizatartaléknak meg kell egyeznie az ország rövid lejáratú, azaz egy éven belül kifutó külső adósságával. Jelenleg másfélszeres ez a mutató, azaz "van bizonyos mozgásterünk " - jegyezte meg Pleschinger Gyula. Az MNB adatai szerint Magyarország devizatartaléka augusztus végén 30,55 milliárd euró volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!