6p

A közép-kelet-európai bankok többsége már nyugat-európai szinten teljesít, többnyire ugyanis stabil, kiegyensúlyozott bankrendszerek működnek a régióban. Egyedül a magyar kivétel ez alól, itt ugyanis problémát okoz a végtörlesztés, valamint a különadó, ami teljesen egyedivé teszi a helyzetet – derült ki a KPMG hétfő délelőtti sajtótájékoztatóján. Mfor.hu-tudósítás.

Ma már inkább egy L-típusú recesszióról kell beszélni, ami magával hozza azt, hogy a bankok a helybéli gazdaságok tükörképei, hiszen nem tudnak elszakadni makrogazdasági helyzettől.
A kelet-európai bankrendszerről ennek tükrében is elmondható, hogy megfelelően tőkésített, tőkemegfelelési mutatójuk jóval a minimum felett van, és limitált külső finanszírozási igény jellemző rájuk a válság ellenére – részletezte Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet-európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője. Ez utóbbi a hitelek és betétek közötti különbséget jelenti, vagyis ha ez az arány megfelelően kiegyensúlyozott, akkor nincsenek rászorulva, hogy az anyacég tőkét helyezzen ki. A szakember szerint sokan úgy tartják, hogy a kelet-európai bankszektorban nagy a növekedési lehetőség, a piac növekedése miatt pedig gyors a termékfejlesztés. Az egész régióra jellemző egyébként, hogy magas a nem teljesített hitelek aránya, vagyis azok a hitelek, melyeket a fedezet arányában kell leírni. Ezek aránya érzékelhetően magasabb, mint Nyugat-Európában.

Zsugorodó magyar bankszektor

A profitabilitás lényegesen romlott a hazai bankok esetében. Félévkor azért volt magas a profit, mert az előző évben leírt veszteségekből visszaírtak, hiszen úgy tűnt, hogy magas céltartalékot képeztek, amiről kiderült, hogy kevés is volt. A magyarországi bankszektor helyzetét megnehezítik a különadók, a végtörlesztés, melyre sehol máshol nincs ilyen fokú példa. A jövőt illetően hazánkban a bankokon nőni fog a teher, veszteségessé válhatnak, mivel csökken a hitelnyújtó képességük, és romlanak a mutatók (például a hitel/betét arány jelenleg 146 százalékos - ilyen magas arány nincs is a régióban máshol). A recesszió miatt az ügyfékör minősége is romolhat, ugyanis csökken a fizetőképesség és egyre magasabb munkanélküliségre kell számítani. A helyzetből fakadóan pedig csökkenni fog a hitelezés a negatív növekedési hatás miatt.

Bulgária – válság ellenére stabil

Egy szegény országban szerény, de kiegyensúlyozott makroteljesítményről van szó – tájékoztatott Simonyi. 2009-ben náluk is volt egy komoly visszaesés. Az elmúlt időszakban megnőtt a nem teljesített hitelek aránya is, hiszen a 2010-es 10,9 százalék után 2011 első félévében 12, 9 százalék lett. Ha a hitelezést nézzük, látható, hogy szinte nem változott, sőt a betétállomány is stagnál, így a legnagyobb kockázatot számukra a nem teljesített hitelek jelentik. A bankszektor hitel/betét mutatója 2011 első félévében 92,9 százalékos volt. A jövőben pedig arra lehet számítani, hogy a szektor profitabilitása tovább javul, és nőni fog a háztartások betétállománya is.

Cseh Köztársaság

Stabil, nem túl látványos növekedést produkál a cseh bankszektor. Erre utal, hogy a mérlegszámok szinte nem változtak, ami különösen a 2000-s évek elejéhez képest viszonyítva figyelemre méltó. A nem teljesítő hitelek 5,3 százalékos arányban vannak, ami kifejezetten jónak mondható. A profitabilitás pedig 15 és 20 százalék között mozog, ami kiemelkedő, különösen nyugat-európai szemmel, hiszen átlag feletti értékről van szó, az elemzés szerint pedig a növekedése 2010 után is fenntartható lesz. „A cseh bankrendszer, amennyire nem lehet hallani róla, annyira jó és stabil” – összegezte Simonyi.

Lengyelország

A lengyel bankok profitabilitása elmarad a cseh bankokétól, ettől függetlenül jónak tekinthető, hiszen nő a mérlegfőösszeg, a betétállomány mellett a hitelállomány is. A nem teljesítő állomány egy jól működő gazdaságra utal szintén, hiszen 5,3 százalékos, így a bankoknak nincsenek nagy veszteségeik. Figyelemre méltó azonban, hogy a lakáshitel-állomány 53 százaléka svájci frank alapú, ami fejfájást okoz. Várható az év végére, hogy a lakossági hitelező bankoknál lesz romlás, de ez nem lesz drámai, mivel a munkanélküliség nem nőtt az év második félévében, amikor is a frank árfolyama elszállt. A jövőben a szigorodó feltételek mellett növekvő profitabilitás várható a külső környezet bizonytalansága ellenére.

Románia

2009-ben jelentős visszaesés volt. Simonyi szerint a nem teljesítő hitelállomány eléggé magyaros, hasonló szintű, mint itthon. A mutató 13,35 százalék volt 2011 első félévében, bár ennek ellenére a szektor infláció mértékével történő bővülését lehet megfigyelni. „Pozitív betét-hitel arány van, ami a rendszerkockázatokat jelentősen csökkenti, és 2011 második felében úgy tűnik, kezdenek fellendülni a bankok, ami a marzsok emeléséből is fakad” – részletezte a szakember. Bár ki kell emelni, hogy nem IFRS adatszolgáltatási rendszer szerint működnek, s félévkor mindig jobb számokat tesznek közzé, mint év végén. Az országban nem valószínű, hogy a jövőben külön terhet rónának ki a szektorra, viszont a kisebb bankok idei évi veszteséges működése miatt további fúziók várhatók.

Szlovákia

Itt a magyarnál enyhébb visszaesés volt, az autóipari felfutás miatt jelentősebb GDP növekedés figyelhető meg, ami a bankrendszerben is megmutatkozik. Ami kiemelkedő, hogy sokkal több a betét, mint a hitel - a hitel/betét arány 81 százalékos. A nem teljesítő hitelállomány csökken, aminek köszönhetően nő a profitabilitás is, és nagy előnye az itteni rendszernek, hogy mivel euró van, nincs devizakitettség. A szakember szerint a jövőben továbbra is jelentős lehet a rendszer kockázatossága a külső tényezők miatt, habár javult a likviditás, a fenntartható növekedés pedig az exportpiacok teljesítményétől is függ majd.

Kiegyensúlyozott közép-kelet-európai bankrendszer

Simonyi úgy véli, a régióban nincsenek olyan veszteségek, hogy aggódni kelljen a bankrendszer miatt – a magyart leszámítva. Nem, hogy nem érik veszteségek a bankokat, de elmondható, hogy úgy keresnek, mint a régi időkben. Ennek ellenére mindenhol volt egy racionalizálási folyamat, melynek keretén belül csökkentették a költségeket, miközben mindenhol a hitelezési veszteségeket a kamatmarzsok és eljárási díjak emelésével próbálták kompenzálni – foglalta össze a szakember.

Ha ezt összehasonlítjuk a nyugat-európai rendszerrel, látható, hogy ott még kicsit rosszabb is a helyzet, hiszen borzalmas leírások vannak a nem teljesítő ügyfelek, és szuverén adósságok miatt. A régióbeli bankrendszerek ezzel szemben meg tudnak küzdeni a kihívásokkal, és kezdik elérni a válság előtti szintet, míg hazánk bankszektora elmaradt ettől a teljesítménytől.

Erős osztrák bankok

„Az Erste banknak tőkemegfelelési problémáik vannak. Eddig sosem írt le veszteséget – idén majd fog” – mondta Simonyi  A kelet-európai bankok túltőkésítésének oka, hogy itt nagyobb turbulenciára számítottak, ami mondjuk hazánkban be is következett. A probléma, hogy kiszáradt a likviditás, nehéz az anyabankok számára is az, hogy régióbeli leánybanknak pénzt adjanak, hiszen ők sem kapnak senkitől, ezért kulcsfontosságú kérdés a likviditás.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!